Borsa Başkanı Öztürk; “Ayçiçeği lisanslı depoculuk sistemine dahil oldu”

Borsa Başkanı Öztürk; “Ayçiçeği lisanslı depoculuk sistemine dahil oldu”

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, ayçiçeğinin lisanslı depoculuk sistemine dahil olduğunu bildirdi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, buğdayda olduğu gibi ayçiçeğinin de lisanslı depoya teslim edildikten sonra, lisanslı depoculuk sistemine ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

Depo kapasitesini artırarak 60 bin tona çıkardıklarını aktaran Öztürk, “Ayçiçeğini de sisteme ilave edebilmek için Ticaret Bakanlığı’na başvurumuzu yapmıştık. Referans Yetkili Sınıflandırıcı olan TMO Ürün Teknolojisi ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü tarafından denetimler yapıldı. Gerekli ekipmanların tedariki ve kalibrasyonları tamamlandı. 25 Ağustos Salı gününden itibaren, üyelerimiz ve üreticilerimiz ayçiçeği ürünlerini lisanslı depoya teslim ettikten sonra Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden alım, satım yapabilirler. Ayçiçeği lisanslı depoculuk sistemine dahil oldu” ifadelerini kullandı.

Buğday gibi ayçiçeğinde de veriminin düşük olması nedeniyle buruk bir hasat sezonu yaşandığını savunan Öztürk, şunları kaydetti:

“Maalesef ilimizde hem buğdayda hem de ayçiçeğinde kuraklık nedeniyle tahminlerimizin üzerinde verim kayıpları oldu. Ürünlerin kalitesi ve borsamızda oluşan fiyatlar tatmin edici seviyelerde oluşmasına rağmen, verim düşüklüğü nedeniyle oluşan maddi kayıpları karşılaması mümkün değil. Bu koşullarda gerek kamuya gerekse özel sektöre olan borçların ödenmesinde aksaklıklar yaşanacaktır. Acil olarak üreticinin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var. Diğer taraftan yaşanan kuraklık bölgemizdeki su kaynaklarının etkin şekilde kullanılması ve korunmasının önemini tekrar ortaya çıkarmıştır. Su ve enerjinin dünyadaki stratejik önemi giderek artacaktır. Bölgemizdeki barajların sulama altyapı yatırımlarının tamamlanması ve yer altı sulama sistemlerinin tesis edilmesi ile Edirne’nin kuzeyine hizmet verecek barajın yapılması hususları sektörün gündeminde yer almalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU