CHP Milletvekili Gaytancıoğlu; “Meralar yok ediliyor”

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu; “Meralar yok ediliyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle hafriyattan çıkan toprakların bölgede bulunan meralara dökülmesini gündeme getirdi.

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye birer soru önergesi veren Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu hafriyat topraklarının meralara döküldüğünü ayrıca çıkan tozla bölgedeki tarlalar zarar gördüğünü ve su kaynakları kuruduğunu belirterek hayvanların su içtiği ayazmaların bile doldurulduğunu söyledi.

Projeden çıkan hafriyatın nereye döküleceğinin daha önce belirlenip belirlenmediğini de soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu tarım topraklarının ve meraların yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Projenin finansmanın Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını ama yapılan işin çevreye ve tarım alanlarına verdiği zararlara bakılınca Avrupa Standardına uymadığı da vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçilerin uğradığı zararın karşılanıp karşılanmayacağını da sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu “ meraları yok ederek hayvancılıkta zaten yüksek olan maliyetleri daha da arttırırsınız. Durmadan dünyanın dört bir yanından hayvan ithal ediyoruz. AKP Genel Başkanının ‘zorunlu kalmadıkça ithalat yapmayacağı’ demesinden bu yana 10 ay bile geçmemişken yüzbinlerce hayvan ithal ettik. Üstelik bunca ithalata rağmen etin en pahalı olduğu ülkelerden birisiyiz. Meraları, tarım alanlarını yok eden bir ülkede gıda güvenliğinden söz edilemez. Ulaşımın ve tarım birbirinin karşısında değil aksine tamamlayıcısıdır. Bu çağda tarım topraklarının yok edilmesinin hiçbir akılcı gerekçesi olamaz” dedi.

Meraların korunmasının anayasal ve yasal bir zorunluluk olduğunu üzerlerine toprak dökülerek yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu hayvancılıkta artan maliyetler karşısında meraların korunmasının çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün, dünyayı kapatıp, düşüncelerinizle baş başa kalabileceğiniz sessiz bir yer bulabilmeyi dileyeceğiniz zamanlar olacak… Ama bugün olmayacak. Beğenin ya da beğenmeyin, kaos ve karışıklıkla yüzleşmenin zamanı geldi.

BOĞA BURCU YORUMU

Biri size karşı bugün doğru olmayan bir suçlamada bulunursa, kendi adınıza konuşmalısınız. Sizi çok fazla rahatsız etmeyebilir ve geçmesine izin vermeye meyilli olabilirsiniz, ancak gezegenler, bunu yaparsanız itibarınızın zarar görebileceği konusunda uyarıyor.

İKİZLER BURCU YORUMU

Duygularınızı ifade ederken kendinizi tutmayın. Bugünün Venüs-Jüpiter bağlantısı, başkalarına onları ne kadar önemsediğinizi bildirmenizi kolaylaştıracak ve bu, kaçırmayı göze alamayacağınız bir fırsat. Düşünceler önemlidir ama duygular çok daha önemlidir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Arkadaş veya arkadaş canlısı bir meslektaş olarak düşündüğünüz birinin sizi yanılttığını keşfetmek sizi rahatsız edebilir, ancak onları yargılamak için çok hevesli olmayın. Yanlış yönlendirilmiş olmaları da söz konusu olabilir. Neler olduğunu öğrenin.

ASLAN BURCU YORUMU

Aslan için oynayacak her şeye sahipsin. Güneş burcunuzdaki yolculuğunun sonuna yaklaşırken, şu anda gözünüzdeki hedefe ulaşmak için yüzde 100 kendini vermelisiniz. Elbette başarısız olabilirsiniz, ancak en büyük başarısızlık denememek bile değildir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bazen, belirli bir kişinin söylediği her kelime, sizi yanlış şekilde övmek için tasarlanmış gibi görünüyor. Ama bu doğru mu yoksa sadece değerli misiniz? Söyledikleri ya da yaptıkları hiçbir şeyin size zarar vermeyeceğini ve mucizevi bir şekilde zarar vermeyeceğini varsayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevdiğiniz biri zor zamanlar geçiriyor ve yardıma ihtiyacı var, bu yüzden yaptığınız şeyi bırakın ve onların yardımına gidin. Kendi talihsizliklerinin yaratıcısı olabilirler ama senin gibi iyi biri bunu onlara karşı kullanmaz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Jüpiter bağlantısı, iş cephesinde itibarınız için harikalar yaratacak, bu nedenle işverenlere ve kıdemli meslektaşlarınıza neler yapabileceğinizi gösterin ve bunu yüzünüzde gerçekten büyük bir gülümsemeyle yaptığınızdan emin olun. Güven artı şenlik başarıya eşittir.

YAY BURCU YORUMU

Kaybedemeyeceğinize inanıyorsanız, o zaman zaten ödüller ve alkışlar yolundasınız ve yönetici gezegeniniz Jüpiter bugün sizin lehinize çalışıyorken, büyük bir şey başaracağınıza dair çok az şüphe var. Yine de başarıyı hafife almayın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Harekete geçmeden önce tüm artıları ve eksileri tartmayı seven türden bir Oğlak olsanız bile, bugün önsezilerinizi geri almalı ve hepsini kazanmak için her şeyi riske atmalısınız. Şans, risk almaya hazır olanlardan yanadır.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU