CHP Milletvekili Gaytancıoğlu; “Meralar yok ediliyor”

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu; “Meralar yok ediliyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle hafriyattan çıkan toprakların bölgede bulunan meralara dökülmesini gündeme getirdi.

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye birer soru önergesi veren Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu hafriyat topraklarının meralara döküldüğünü ayrıca çıkan tozla bölgedeki tarlalar zarar gördüğünü ve su kaynakları kuruduğunu belirterek hayvanların su içtiği ayazmaların bile doldurulduğunu söyledi.

Projeden çıkan hafriyatın nereye döküleceğinin daha önce belirlenip belirlenmediğini de soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu tarım topraklarının ve meraların yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Projenin finansmanın Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını ama yapılan işin çevreye ve tarım alanlarına verdiği zararlara bakılınca Avrupa Standardına uymadığı da vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçilerin uğradığı zararın karşılanıp karşılanmayacağını da sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu “ meraları yok ederek hayvancılıkta zaten yüksek olan maliyetleri daha da arttırırsınız. Durmadan dünyanın dört bir yanından hayvan ithal ediyoruz. AKP Genel Başkanının ‘zorunlu kalmadıkça ithalat yapmayacağı’ demesinden bu yana 10 ay bile geçmemişken yüzbinlerce hayvan ithal ettik. Üstelik bunca ithalata rağmen etin en pahalı olduğu ülkelerden birisiyiz. Meraları, tarım alanlarını yok eden bir ülkede gıda güvenliğinden söz edilemez. Ulaşımın ve tarım birbirinin karşısında değil aksine tamamlayıcısıdır. Bu çağda tarım topraklarının yok edilmesinin hiçbir akılcı gerekçesi olamaz” dedi.

Meraların korunmasının anayasal ve yasal bir zorunluluk olduğunu üzerlerine toprak dökülerek yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu hayvancılıkta artan maliyetler karşısında meraların korunmasının çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU