• DOLAR
  %-0,03
 • EURO
  %-0,66
 • ALTIN
  %0,65
 • BIST
  %-0,15
Edirne Valiliğince üretici kadınlara “mobil dükkan”

Edirne Valiliğince üretici kadınlara “mobil dükkan”

Edirne Valiliğince, ürettiklerini daha etkin pazarlamaları için kadın kooperatiflerine “mobil dükkan” armağan edildi.

Atıl bir otobüs dükkan şeklinde dizayn edildi. Bu araçla kadın kooperatifleri ürünlerini nerede isterse, nerede hareketlilik varsa orada satabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bahçesinde Kadın El Emeği Ürünleri Satış ve Tanıtım Otobüsü’nün hizmete alınması törenine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk canlı bağlantıyla katıldı.

Bakan Selçuk, video konferans yoluyla katıldığı açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün Edirne’de kadınların emeklerinin değer kazanması adına öncü ve örnek bir girişimin açılışı için bir araya geldiklerini belirtti.

Edirne’nin Osmanlıya başkentlik yapmış köklü bir şehir olduğunu anlatan Selçuk, Balkanlar’a ve Avrupa’ya açılan, Fatih’in doğduğu şehir Edirne’nin kendileri için çok kıymetli olduğunu vurguladı.

Kadınlar olmadan Türkiye’nin hedeflerine ulaşamayacağını belirten Bakan Selçuk, “Dolayısıyla kadınlarımız her alanda güçlendirmeye, toplumda ve ekonomide daha etkin rol oynamasını sağlamaya büyük bir önem veriyoruz. Biz kadınlarımızın hem sağlık hizmetlerinden daha fazla yararlanmalarını, eğitim seviyelerini yükseltmeyi, sosyal ve siyasal hayatta daha fazla yer almalarını, daha etkin konuma gelmelerini istiyoruz. 2023 yılında kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 38,5’e yükseltmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

– “Kadın deyince akla istihdam ve güçlü kadın gelecek”

Kadına yönelik şiddet konusunda sıfır tolerans ile çalışmalarına devam ettiklerini belirten Selçuk, “Kadın deyince akla artık istihdamın ve güçlü kadınların akla geleceğini” vurguladı.

İşsizliğin, yoksulluğun önlenmesinde kooperatiflerin önemine değinen Selçuk, şunları kaydetti:

“Özellikle bu konuda kadın kooperatiflerine çok önem veriyoruz. Kadınlarımız kooperatiflerin çatısı altında akıllarını, güçlerini, emeklerini birleştirmelerini önemsiyoruz. Ülkemizde kadın ismi, ibaresi geçen 192’i aktif 227 kurulu, kooperatif var. Edirne ilimizde de 4 kadın kooperatifi kurulmuş durumda. Biz bütün bu kadın kooperatiflerimizi bu süreç zarfında desteklemeye devam ediyoruz. Kadın kooperatiflerimizi desteklediğimiz zaman kadınlarımızın hem ekonomik hayata katılmalarını hem de birbirleriyle dayanışma kültürlerini daha da artırmış olacağız.”

Kadın girişimcilerin en çok bebek, güzellik, kozmetik, hediyelik eşya, yemek sektörlerinde öne çıktığını vurgulayan Selçuk, bebek sektöründeki kadın girişimci oranının yüzde 58’lere aştığını söyledi.

– Yeni bir proje daha

Bakan Selçuk, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bir web sitesi hazırladıklarını, yapacakları projeyle kurumların kapasitelerini güçlendirerek kadınlara, yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerini artıracaklarını belirtti.

Salgın sürecinde etkilenen tüm topluma yönelik Sosyal Koruma Kalkanı Programı’nı hayata geçirdiklerini anımsatan Selçuk, bu kapsamda Edirne’yede büyük bir kaynak aktarıldığına işaret etti.

Edirne Valisi Ekrem Canalp de dünyada nüfusun yarısını kadınların oluşturduğunu ve kadının üretimde fazla olduğu ülkelerinde geliştiğini belirtti.

Kentte halk eğitim kursları sayesinde üretime geçen kadınların üretimlerini ekonomiye dönüştürmeleri için çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Vali Canalp, kent merkezinde kadınların üretimlerini daha etkin pazarlayabilmeleri için yeni merkezler oluşturacaklarını kaydetti.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da nüfusun yarısını oluşturan kadınları hayatın her alanına dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ise kentte 4 kadın kooperatifinin bulunduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından Vali Canalp, Milletvekili Aksal, AK Parti İl Başkanı Belgin İba, üretici kadınlar, kurum müdürleri otobüsün hizmete alım kurdelesini kesti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Gezegenler, birinin, belki bir arkadaşının, belki bir iş arkadaşının, sizi ön plana çıkararak, kendi başarısızlıklarından dikkati başka yöne çekmeye çalışacağı konusunda uyarıyor. Sakin olun ve onlara sinirlenmemeye çalışın. Söyledikleri veya yaptıkları hiçbir şey size zarar veremez.

BOĞA BURCU YORUMU

Bu hafta sonu işvereninizi veya güçlü bir konumda olan başka birini etkilemek istiyorsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Fark edilmek için çabalayan tek kişi sen olmayacaksın, o yüzden hamleni yap ve şimdi yap.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bu hafta sonu tek tehlike, eleştirilere aşırı tepki göstermeniz ve işleri olması gerektiğinden daha zor hale getirmenizdir. Otorite figürleri yeteneklerinizin çok iyi farkındadır ve siz yapmazsanız düşmanlarınızın söylediklerini ciddiye almazlar.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bir süredir mücadele ettiğiniz duygular, önümüzdeki 48 saat içinde yüzeye çıkacak. Hoş olmayan sonuçları olabilir. Öte yandan, tüm bu gereksiz olumsuzlukları göğsünüzden attığınızda çok daha iyi hissedeceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Size değer vermeye çalışan insanlarla uğraşırken sağlam durmanız gerekir. Zıt burcunuzdaki Satürn, üstesinden gelmek için donanımlı hissetmeyeceğiniz zorluklar getirecektir, ancak güçlü kalır ve yaratıcı düşünürseniz, bunların üstesinden gelmenin yollarını bulacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin bakış açısından bakmaya çalışırsanız, neden bu kadar garip davrandıklarını anlayacaksınız. Bu kadar çok kişisel baskı altında olsaydınız, farklı tepki verir miydiniz?

TERAZİ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat boyunca havayı temizlemek için ne gerekiyorsa yapın. Yaşadığınız, çalıştığınız veya iş yaptığınız kişilerle aranızda olabilecek her türlü kötü duyguyla ilgilenilmelidir. Herkese karşı dürüst olun ve herkesin size karşı da dürüst olmasını talep edin.

AKREP BURCU YORUMU

Size tamamen iyi bir karar gibi görünen şey, hayata bakış açınızı paylaşmayan insanlara garip gelebilir, bu yüzden bu hafta sonu birkaç soru bekleyin. Verdiğiniz cevapların yalnızca mantıklı görünmekle kalmayıp, aynı zamanda gerçeklerle desteklendiğinden emin olun.

YAY BURCU YORUMU

Gezegenler, kalbinizin bu hafta sonu yapmayı kabul ettiğiniz şeyde olmadığını söylüyor, ancak çekilmek için çok geç olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden devam edin ve gerçekten iyi bir iş çıkardığınızdan emin olun. Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız profesyonel tavrınızı takdir edeceklerdir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bir süre önce bir krizde birine yardım etmiş olmanız, onlara tekrar yardım etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eğer derslerini almamışlarsa, bu sefer öğreneceklerini düşündüren nedir? Biraz sert konuşmak onlara iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU