• DOLAR
  %0,34
 • EURO
  %0,48
 • ALTIN
  %0,12
 • BIST
  %0,39
Piyanoya gönül gözüyle dokunuyor

Piyanoya gönül gözüyle dokunuyor

Küçük yaşta müzik yeteneği keşfedilen görme engelli Ümit Ekrem Mikyas, müzik öğretmeni olma hayalini gerçekleştirerek Anadolu’da yetenekli öğrencilerle buluşmak istiyor.

Tekirdağ Güzel Sanatlar Lisesi’ni birincilikle bitiren Mikyas (20), müzik öğretmenliği bölümüne girebilmek için pek çok üniversitenin yetenek sınavlarına katılıyor.

Bunlardan biri de Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nün yetenek sınavı. Sınava girmek için Edirne’ye gelen Mikyas, hayali için sınavlarda ter döküyor.

– “Müziğe aşığım”

Mikyas, AA muhabirine, müziğe aşık olduğunu, babasının 2 yaşında aldığı orgla müziğe başladığını belirterek, “Küçücük bir orgla başladım. Okula gittim, öğretmenlerim müziğe ilgimi keşfetti. Daha sonra Tekirdağ’da Güzel Sanatlar Lisesi’ne başladım. Birincilikle kazandım bu okulu birincilikle de bitirdim. Hedefim en üst noktada müzik öğretmenliği bölümüne yerleşebilmek.” dedi.

Öğretmenliğin yanı sıra dünyanın tanıdığı bir müzisyen olmanın da hayalini kurduğunu ifade eden Mikyas, çok sevdiği Barış Manço’yu örnek aldığını belirtti.

Manço’nun tüm şarkılarını icra edebildiğini vurgulayan Mikyas, “Barış Manço en sevdiğim sanatçılardan biri, onu örnek alıyorum. Kendisi hem insani hem de sanatsal olarak sevdiğim bir kişiliktir. Tüm şarkılarını biliyor ve piyanoda çalıyorum. Gençlere Barış Manço öneriyorum. Bu aralar yabancı ve rap şarkılar çok dinliyor gençler. Ne varsa bizde vardır, eskilerde vardır. Müziğin tadı asıl eski şarkılarda, bestelerde. Elektronik müzikte iş yok.” diye konuştu.

– “Herkes ‘yaşamaz’ dedi adı onun için ümit oldu”

Ümit’in babası Murat Mikyas da oğlunun başarısının en büyük hayali olduğunu, oğlunun piyanonun yanında yan flüt, saz ve klarnet de çalabildiğini anlattı.

Prematüre doğduğu için herkesin “yaşamaz” dediği oğlunun bugüne kadar hep kendilerini gururlandırdığını vurgulayan Murat Mikyas, “Hayatta hep onun için uğraşıyoruz. Oğlum erken doğum prematüre bebek olarak dünyaya geldi. Herkes ‘yaşamaz’ dedi adı onun için ümit oldu. Oğlumun hayatı 2.5 yaşında orgla tanışmasıyla değişti. Orgla tanıştığı müzik sevdası bugüne kadar başarılarıyla devam etti.” ifadelerini kullandı.

Ümit’in ablası Deniz Işık da kardeşinin nota bilgisi olmadan kendi çabaları ve öğretmenlerinin desteğiyle birçok enstrümanı çalmaya başladığını aktardı.

Kardeşinin müziğe aşık olduğunu belirten Işık, “Umarım Ümit, bu aşkını ve bilgilerini öğrencilerine müzik öğretmeni olarak aktarır ve hayalini yaşar. Onunla gurur duyuyoruz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU