• DOLAR
  %-0,03
 • EURO
  %-0,66
 • ALTIN
  %0,65
 • BIST
  %-0,15
Çayıra çıkamayan pehlivanlar destek bekliyor

Çayıra çıkamayan pehlivanlar destek bekliyor

EDİRNE (AA) – Edirneli pehlivanlar, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yapılamayan güreşlerden oluşan maddi kayıpların telafisi için destek bekliyor.

Edirne Şahi Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen, bir restoranda düzenlenen toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne'de 100'den fazla pehlivanın "piyasa güreşi" olarak tabir edilen müsabakalarda mücadele ederek geçimlerini sağladığını söyledi.

Pehlivanların, pandemiden kaynaklı ertelenen güreşler nedeniyle maddi kayıplarının olduğunu belirten Delen, Edirneli pehlivanların yılda yurt içinde 35 yurt dışında da 7-8 güreşe gittiklerini ifade etti.

Bazı pehlivanların bu güreşlerden elde ettikleri kazançla hayatını idame ettirdiklerini belirten Delen, "Biz kulüp olarak onların yol ve yemek ücretlerine destek oluyorduk. Pehlivanlarımız da oradan kazandıklarını harçlık yapıp, aile bütçelerine katkı yapıyorlardı. Böyle bir sıkıntı doğdu şimdi. Yerel yönetimlerin, valiliklerin, belediyelerin, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bu tip yardım yapma hakları ve yetkileri var. Bunları yasal anlamda talep ederek pehlivanlarımızın bir nebze olsun zararını karşılamak anlamında bunun savaşını vereceğiz." diye konuştu.

– ''Kırkpınar'ın olmaması bizim açımızdan doğru''

Delen, koronavirüs salgını dolayısıyla Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapılmayacağını düşündüğünü belirtti.

Sporun, sağlık için yapıldığını ifade eden Delen, şunları kaydetti:

"Kırkpınar'ın olmaması bizim açımızdan doğru. Tabii ki olsaydı iyi olurdu. Pehlivanlarımızın hem sportif anlamda hem maddi anlamda çok büyük zararları var. Onların bu kayıpları nasıl telafi edeceğinin mücadelesini vermemiz lazım.

Bugün Kırkpınar Güreşleri olsa dahi ben birçok sakatlıkların çıkacağını düşünüyorum. Bu zamana kadar Türkiye genelinde 40-45 güreşin olması lazımdı. Hiçbiri olmadı. Birden çıkılacak güreşlerde hem salgın anlamında hem sakatlık anlamında birçok sıkıntılar doğuracağına inanıyorum."

Toplantıya katılan baş altı pehlivanı Tansel Umut, güreşlerinin yapılmamasının kendisini maddi anlamda olumsuz etkilediğini belirtti.

Büyük orta boy pehlivanı Ufuk Yanık da maddi yönden sıkıntı yaşadıklarını, hedeflerinin seneye kaldığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Gezegenler, birinin, belki bir arkadaşının, belki bir iş arkadaşının, sizi ön plana çıkararak, kendi başarısızlıklarından dikkati başka yöne çekmeye çalışacağı konusunda uyarıyor. Sakin olun ve onlara sinirlenmemeye çalışın. Söyledikleri veya yaptıkları hiçbir şey size zarar veremez.

BOĞA BURCU YORUMU

Bu hafta sonu işvereninizi veya güçlü bir konumda olan başka birini etkilemek istiyorsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Fark edilmek için çabalayan tek kişi sen olmayacaksın, o yüzden hamleni yap ve şimdi yap.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bu hafta sonu tek tehlike, eleştirilere aşırı tepki göstermeniz ve işleri olması gerektiğinden daha zor hale getirmenizdir. Otorite figürleri yeteneklerinizin çok iyi farkındadır ve siz yapmazsanız düşmanlarınızın söylediklerini ciddiye almazlar.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bir süredir mücadele ettiğiniz duygular, önümüzdeki 48 saat içinde yüzeye çıkacak. Hoş olmayan sonuçları olabilir. Öte yandan, tüm bu gereksiz olumsuzlukları göğsünüzden attığınızda çok daha iyi hissedeceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Size değer vermeye çalışan insanlarla uğraşırken sağlam durmanız gerekir. Zıt burcunuzdaki Satürn, üstesinden gelmek için donanımlı hissetmeyeceğiniz zorluklar getirecektir, ancak güçlü kalır ve yaratıcı düşünürseniz, bunların üstesinden gelmenin yollarını bulacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin bakış açısından bakmaya çalışırsanız, neden bu kadar garip davrandıklarını anlayacaksınız. Bu kadar çok kişisel baskı altında olsaydınız, farklı tepki verir miydiniz?

TERAZİ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat boyunca havayı temizlemek için ne gerekiyorsa yapın. Yaşadığınız, çalıştığınız veya iş yaptığınız kişilerle aranızda olabilecek her türlü kötü duyguyla ilgilenilmelidir. Herkese karşı dürüst olun ve herkesin size karşı da dürüst olmasını talep edin.

AKREP BURCU YORUMU

Size tamamen iyi bir karar gibi görünen şey, hayata bakış açınızı paylaşmayan insanlara garip gelebilir, bu yüzden bu hafta sonu birkaç soru bekleyin. Verdiğiniz cevapların yalnızca mantıklı görünmekle kalmayıp, aynı zamanda gerçeklerle desteklendiğinden emin olun.

YAY BURCU YORUMU

Gezegenler, kalbinizin bu hafta sonu yapmayı kabul ettiğiniz şeyde olmadığını söylüyor, ancak çekilmek için çok geç olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden devam edin ve gerçekten iyi bir iş çıkardığınızdan emin olun. Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız profesyonel tavrınızı takdir edeceklerdir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bir süre önce bir krizde birine yardım etmiş olmanız, onlara tekrar yardım etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eğer derslerini almamışlarsa, bu sefer öğreneceklerini düşündüren nedir? Biraz sert konuşmak onlara iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU