• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,24
 • BIST
  %-0,35
“Fatih’in Düşü” projesiyle yeni bir turizm destinasyonu oluşturulacak

“Fatih’in Düşü” projesiyle yeni bir turizm destinasyonu oluşturulacak

Edirne’de “Fatih’in Düşü” projesiyle yeni bir turizm destinasyonu oluşturulacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında, Fatih Sultan Mehmet’in Edirne’de doğduğunu Edirneli Mehmet unvanını benimsediğini belirtti.

Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış Edirne’nin bugün İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin en çok turist çeken şehri olduğunu söyleyen Gürkan, bu nedenle Edirne’ye “Fatih’in düşü” isimli yeni bir turistik destinasyon kazandırmak istediklerini ifade etti.

Fatih’in en büyük düşünün, Peygamberin iltifatına mazhar olmak ve İstanbul’u fethetmek olduğunu belirten Gürkan, “Bütün bunlardan yola çıkarak belediyemizden şehit ressam Hasan Rıza’nın en ünlü tablolarından birisi olan Fatih’in İstanbul kuşatmasında gemileri Haliç’te karadan yürüttüğü tablodan esinlenerek “Fatih’in düşü” isimli bir proje yapıyoruz. Bu projede Edirne Sarayının kapısından girdikten sonra büyük bir padişah çadırı göreceksiniz. İçeri girdiğinizde bu tablonun bire bir canlandırması, bire bir replikası olacak.” dedi.

Gürkan, projede Osmanlı yemeklerinin sunulduğu çadır ile Saray-ı Cedide-i Amire’nin giriş kapısının bir replikasının da yer alacağını belirten Gürkan, hafta sonları bölgede şehzadelerin kılıç kuşanma töreni olan Gülbank merasimi yapılacağını kaydetti.

Bahar aylarında bitirilmesi planlanan proje II. Bayezid Külliyesi karşısındaki otopark alanında gerçekleştirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU