• DOLAR
  %0,34
 • EURO
  %0,48
 • ALTIN
  %0,12
 • BIST
  %0,39
Kanser hastası anne, teröristlerce dağa götürülen oğluna kavuşmayı bekliyor

Kanser hastası anne, teröristlerce dağa götürülen oğluna kavuşmayı bekliyor

KOCAELİ (AA) – METİN GİRGİN – Kocaeli'nin Darıca ilçesinde yaşayan kanser hastası Fadime Aksu, 5 yıl önce PKK'lı teröristlerce kandırılarak dağa götürülen oğlunun döneceği günü bekliyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi bir yıldır devam ediyor. Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki benzer durumda olan ailelerden bazıları Diyarbakır'a giderek, bazıları da bulundukları kentlerden oturma eylemine destek veriyor.

PKK'lı teröristlerce 5 yıl önce 18 yaşındayken dağa götürülen Eren Yalçın'ın annesi Fadime Aksu (55) da evladına kavuşabilmenin hayaliyle yaşıyor.

Oğluna kavuşabilmek umuduyla Diyarbakır'a giden ancak hastalığı nedeniyle daha sonra Kocaeli'deki evine dönen acılı anne, evladının kıyafetlerine sarılıp koklayarak özlem gidermeye çalışıyor.

Yakalandığı gırtlak ve rahim kanseri hastalığıyla mücadele eden 5 çocuk annesi Aksu, AA muhabirine, eşiyle sorunları olduğunu, bu yüzden 17 yıl önce ondan ayrılarak ev tutup çocuklarıyla yeni bir hayat kurmaya çalıştığını anlattı.

Evlere temizliğe giderek, merdiven silerek geçimini kazanmaya çalıştığını, çocuklarına hem anne hem de baba olduğunu belirten Aksu, hastalığı yüzünden çalışamadığını, sosyal güvencesinin olmadığını ve kardeşinin evinde kaldığını dile getirdi.

– "5 yıl önce ekmek almaya gitti, bir daha dönmedi"

Oğlu Eren'in 5 yıl önce bakkala ekmek almaya gittiğini ve geri dönmediğini aktaran Aksu, "Bakkala gittim, sordum. Eren'in gelmediğini söyledi. Akşama kadar bekledim, gelmeyince polise başvurdum. İlan dağıttım ama Eren'den bir haber alamadım." diye konuştu.

Evladına seslenen acılı anne, "Eren yavrum, beni duyuyorsan ne olursun gel. Diyarbakır'a gittim, rahatsızlandım, polisler geri yolladı. Ne olursun yavrum, dön gel. Daha yüreğim dayanmıyor yavrum. Ablan Erzurum'dan geldi, yine seni görmeden gidiyor. Yavrum beni bir parça seviyorsan ne olursun dön gel. Elbiselerini saklıyorum, kokluyorum. Bir telefon et, 'Anne buradayım' de." ifadelerini kullandı.

– "HDP'liler benim çocuğumu kandırdı"

Oğlunun HDP'lilerle beraber takıldığını, sık sık HDP binasına gittiğini ifade eden Aksu, şunları söyledi:

"Onlar oğlumu yoldan çıkardı. Evladımı ben oradan aldım ama onlar tekrar oğlumu aldılar, 'bulacağız' dediler. Nerede hani, bulamadılar. Eren'i kandırdılar. Eren kalp hastası. Ben merdiven sildim, temizliğe gittim çocuklarımı büyüttüm. Çocuklarımın kursağından haram lokma girmesin diye çalıştım, babasız büyüttüm. Eren, HDP'lilerle birlikte mahallede kağıt dağıtıyormuş, komşular söyledi. 'Senin çocuğun HDP binasına gidiyor, HDP'lilerle pusula dağıtıyor' dediler. Gittim, bana 'Yalan söylüyorlar' dediler. Benim çocuğumu kandırdılar. Ağabeyi de 'Gitme oğlum, yapma oğlum' dedi."

– "Yavruma doya doya sarılayım, o gün öleyim"

Aksu, dayanacak gücünün kalmadığını, gırtlak ve rahim kanseri olduğunu, tedavi gördüğünü, gözlerinden iki kere ameliyat olduğunu kaydetti.

Diyarbakır'da çocukları için eylem yapan annelerin bazılarının çocuklarının geldiğini ve onlara kavuşup hasret giderdiklerini, kendisinin de aynı şekilde oğluna kavuşmayı istediğini dile getiren Aksu, "Allah, o günü bana göstersin, öleyim. Yavruma doya doya sarılayım, o gün öleyim." dedi.

Evladını 5 yıldır aradığını ancak bulamadığını gözyaşları içinde anlatan Aksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan çocuğunun bulunması için yardım istedi.

– "PKK, çocukların beyinlerine giriyor, kandırıyor"

Oğlunun giysilerine sarılıp, koklayan acılı anne, "Eren'im bak bu yol yanlış, dön gel. Ailen sana kucak açıyor, herkes seni bekliyor kuzum. Eren biz senden hiç vazgeçmedik. Balkonda bekliyorum Eren geleceksin diye, balkonum yatağım oldu." diyerek gözyaşı döktü.

Aksu, oğluna kavuşacağı günün hayaliyle yaşadığını vurgulayarak, "PKK terör örgütü çocukları götürüyor. Beyinlerine giriyorlar, kandırıyorlar, alıp götürüyorlar. Anne baba da yanıp duruyor. Bak çadırda kaç tane insan var yavrum. Eren'in kokusuyla duruyorum ben. Ayakkabılarını saklıyorum, elbiselerini kimseye vermedim." ifadelerini kullandı.

– "Oğlum Eren, devletimiz her zaman senin yanında"

Oğlu Eren'e seslenerek, devletin şefkatli kollarına sığınmasını isteyen anne Aksu, sözlerini "Oğlum Eren, devletimiz her zaman senin yanında. Bak polis ağabeyler hepsi yanımızda. 'Eren gelsin, biz onu işe koyarız, destek veririz' diyorlar. Ne olursun gel. Onlara (teröristlere) inanma yavrum, onlar hep yalancı. Onlar seni kötü yola saptırdı. Ağabeyin evlenmedi, 'sen gelmedin' diye. Gel, ağabeyinle evlendireyim seni yavrum." diye tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU