• DOLAR
  %-0,03
 • EURO
  %-0,66
 • ALTIN
  %0,65
 • BIST
  %-0,15
Lezzetiyle ünlü “Kandıra hindisi” markalaşma yolunda

Lezzetiyle ünlü “Kandıra hindisi” markalaşma yolunda

KOCAELİ (AA) – ŞENGÜL AZBAY – Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde, köy sakinlerince doğal ortamda yetiştirilen "Kandıra hindisi"nin markalaşması için çalışmalara başlandı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ercan Aydın, AA muhabirine, doğal güzellikleri, plajları, tarım arazileri ve tarihi eserleriyle ünlü Kocaeli ve özellikle Kandıra'nın tarım, ticaret, kültür ve turizm açısından öne çıktığını söyledi.

İlçede 1980'de dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olarak kurulan Hindicilik Deneme İstasyonunun, bölgede yetiştiricilere ıslah ve kültür ırkı hindi palazı sağladığını aktaran Aydın, fabrikasyon üretimin artması ve özel sektörün entegre kümes hindi yetiştiriciliğine başlamasının yanı sıra ekonomik kaygılar nedeniyle istasyonun 2003'te kapandığını anlattı.

Kandıra'nın tarım ve hayvancılıkta büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Aydın, şu bilgileri verdi:

"Çiftçilerimiz damızlıklarını özel sektörden temin ettikleri hindi yavrularını kendi bahçelerinde ve meralarında mısır, fındık, buğday, ayçiçeği, kekik ve meşe peliti ile doğal olarak yetiştirmekte ve kendi imkanlarıyla çoğalmalarını sağlamaktadırlar. Bu nedenle 'Kandıra hindisi' ismini almıştır. İlçenin verimli topraklarındaki canlı organizmalarla da beslenen Kandıra hindisi, beslenme şekilleri ve doğal otlanma özellikleriyle lezzet ve aroma bakımından diğer hindilerden ayrılmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra kuru yolumla kesimi yapılan Kandıra hindisi, bölge ve ülkemizdeki diğer hindi çeşitlerinden özellikleri bakımından ayrılmakta, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki illerden yoğun talep görmektedir. İlçemizde küçük ve büyük ölçekli üreticilerimizle yıllık 20 bine yakın Kandıra hindisi yetiştirilmektedir."

– Markalaşma çalışmaları

Kaymakam Mehmet Ünal ile İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil'in teşvikleriyle sürdürülen markalaşma çalışmalara değinen Aydın, şöyle devam etti:

"Kandıra ilçemizle özdeşleşen Kandıra hindisinin üretiminin artırılması ve tanınması açısından Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret tescil belgesi için başvuru yaptık. Marka parayla satın alınmaz ama markalaşmış ürünler yüksek fiyatlara satılabilir. İlk hedefimiz, Kandıra hindisini markalaştırmaktır. Coğrafi işaret, temel olarak benzerlerinden farklılaşmış ve bu farkı kaynaklandığı yöreye borçlu olan yöresel ürün adını ifade eder. Coğrafi işaretin alınması, Kandıra hindisine olan talebin artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda üreticilerimiz kapasitesini artıracak ve ülkemiz yeni üreticiler kazanacaktır. Bunların yanı sıra ürüne kazandırılan kimlikle tüketicilerimizde güven uyandırılacaktır. Tüketici, yöresinde ve doğal ortamda yetişen hindi etine daha kolay ulaşabilecektir."

Aydın, ilçede 5 bin çiftçinin aktif tarımla uğraştığını, 40 bine yakın büyükbaş, 15 bine yakın küçükbaş hayvan ile 2 bine yakın manda ve 150 civarında kanatlı kümesi bulunduğunu aktararak, coğrafi işaret ve tescillendirme gibi kimliklendirme yapılmadığı için Kandıra ürünlerinin yeteri kadar bilinmediğini ifade etti.

Son dönemlerde yöreyle özdeşleşen Kandıra bezinin coğrafi işaret alarak tescillendiğini dile getiren Aydın, "Kandıra manda yoğurdu, Kandıra dartısı ve Kandıra karpuzundan sonra Kandıra hindisi için de coğrafi işaret tescili için başvuru yapılmıştır. Bu bağlamda yöremizle özdeşleşen ürünlerin tanıtımı ve bilinirliği için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Gezegenler, birinin, belki bir arkadaşının, belki bir iş arkadaşının, sizi ön plana çıkararak, kendi başarısızlıklarından dikkati başka yöne çekmeye çalışacağı konusunda uyarıyor. Sakin olun ve onlara sinirlenmemeye çalışın. Söyledikleri veya yaptıkları hiçbir şey size zarar veremez.

BOĞA BURCU YORUMU

Bu hafta sonu işvereninizi veya güçlü bir konumda olan başka birini etkilemek istiyorsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Fark edilmek için çabalayan tek kişi sen olmayacaksın, o yüzden hamleni yap ve şimdi yap.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bu hafta sonu tek tehlike, eleştirilere aşırı tepki göstermeniz ve işleri olması gerektiğinden daha zor hale getirmenizdir. Otorite figürleri yeteneklerinizin çok iyi farkındadır ve siz yapmazsanız düşmanlarınızın söylediklerini ciddiye almazlar.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bir süredir mücadele ettiğiniz duygular, önümüzdeki 48 saat içinde yüzeye çıkacak. Hoş olmayan sonuçları olabilir. Öte yandan, tüm bu gereksiz olumsuzlukları göğsünüzden attığınızda çok daha iyi hissedeceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Size değer vermeye çalışan insanlarla uğraşırken sağlam durmanız gerekir. Zıt burcunuzdaki Satürn, üstesinden gelmek için donanımlı hissetmeyeceğiniz zorluklar getirecektir, ancak güçlü kalır ve yaratıcı düşünürseniz, bunların üstesinden gelmenin yollarını bulacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin bakış açısından bakmaya çalışırsanız, neden bu kadar garip davrandıklarını anlayacaksınız. Bu kadar çok kişisel baskı altında olsaydınız, farklı tepki verir miydiniz?

TERAZİ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat boyunca havayı temizlemek için ne gerekiyorsa yapın. Yaşadığınız, çalıştığınız veya iş yaptığınız kişilerle aranızda olabilecek her türlü kötü duyguyla ilgilenilmelidir. Herkese karşı dürüst olun ve herkesin size karşı da dürüst olmasını talep edin.

AKREP BURCU YORUMU

Size tamamen iyi bir karar gibi görünen şey, hayata bakış açınızı paylaşmayan insanlara garip gelebilir, bu yüzden bu hafta sonu birkaç soru bekleyin. Verdiğiniz cevapların yalnızca mantıklı görünmekle kalmayıp, aynı zamanda gerçeklerle desteklendiğinden emin olun.

YAY BURCU YORUMU

Gezegenler, kalbinizin bu hafta sonu yapmayı kabul ettiğiniz şeyde olmadığını söylüyor, ancak çekilmek için çok geç olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden devam edin ve gerçekten iyi bir iş çıkardığınızdan emin olun. Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız profesyonel tavrınızı takdir edeceklerdir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bir süre önce bir krizde birine yardım etmiş olmanız, onlara tekrar yardım etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eğer derslerini almamışlarsa, bu sefer öğreneceklerini düşündüren nedir? Biraz sert konuşmak onlara iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU