Marmara'da balıkçılar deniz suyu sıcaklıklığının düşmesini bekleyecek

Marmara'da balıkçılar deniz suyu sıcaklıklığının düşmesini bekleyecek

BALIKESİR (AA) – Balıkçıların Marmara'da umduğunu bulamadığını belirten Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz suyu sıcaklığı düştükçe Karadeniz'den palamut akınının başlayacağını ve Marmaralı balıkçıların da bolca balık avlayabileceğini ifade etti.

Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bandırma Su Ürünleri Balık Hali'nde önceki yıllara göre çok az palamut olduğunu, olan palamudun da Karadeniz'den geldiğini söyledi.

Hamsinin de az miktarda olduğunu vurgulayan Sarı, "İstavrit çok az miktarda avlanıyor. Halde ve tezgahlarda av sezonu açıldığı günden beri günlük olarak gelen 3-4 bin kasa sardalya var. Sezonu sardalyanın götürdüğünü görüyoruz. Tezgahlarda lüfer yok, çok az barbun, tekir görüyoruz. Palamut var o da Karadeniz'den geliyor. Onun için Marmara'da balıkçı umduğunu bulamadı diyebiliriz." dedi.

Sarı, deniz suyu sıcaklığı düştükçe bölgede balığın çoğalacağına dikkati çekerek, "Önümüzdeki günlerde deniz suyu sıcaklıkları düştükçe Karadeniz’den palamut akını bu tarafa başlar ve Marmaralı balıkçılar da bolca balık avlayarak borçlarını kapatırlar. Verimli, karlı bir sezon geçirirler." ifadesini kullandı.

Bandırma Su Ürünleri Balık Hali'nde balıkçılık yapan Ali Çakıroğlu da Karadeniz'de bol miktarda palamut olduğunu belirterek, "Bugün tezgahlarımızı palamut süsledi. Tanesini 10 liraya satıyoruz. Hamsi 20 lira, sardalya 10-15 lira arasında." diye konuştu.

Öte yandan balık haline bugün 11 bin 750 çift palamut ve 1700 kasa sardalya geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU