• DOLAR
  %0,33
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,06
 • BIST
  %0,33
Prof. Dr. Bostan: “İstanbul'un fethinde donanmanın ehemmiyeti göz ardı edilmemelidir”

Prof. Dr. Bostan: “İstanbul'un fethinde donanmanın ehemmiyeti göz ardı edilmemelidir”

EDİRNE (AA) – İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bostan, Fatih Sultan Mehmet'in bir devletin güçlü olması için sadece karada değil denizlere de hakim olması gerektiğini bilen bir sultan olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Bostan, Edirne'de düzenlenen Fatih ve Dönemi Arama Konferansı'nda yaptığı "Fatih Sultan Mehmet ve Deniz Politikaları" adlı konuşmasında, Fatih Sultan Mehmet'in ülke topraklarını korumak ve uzak denizlerde hakimiyet kurmanın güçlü bir donanmayla olacağını bildiğini ve Osmanlı donanmasını güçlü hale getirdiğini söyledi.

Fatih dönemiyle birlikte denizlerde önemli başarılar elde edilmeye başlandığını belirten Bostan, "Fatih'i karaların sultanı olarak gördüğümüz gibi, denizlerinde hakanı unvanı taşıdığını söyleyebiliriz." dedi.

Bostan, Fatih Sultan Mehmet'in deniz gücüne önem verdiğini ve İstanbul'un fethi öncesi güçlü bir donanma inşa ettirdiğini dile getirdi.

-"Güçlü donanmanın önemi biliniyordu"

İstanbul'un fethinin kara ve deniz birliklerinin iki koldan yaptığı girişimler sayesinde olduğunu anlatan Bostan, şunları kaydetti:

"Fatih, bir devletinin yıldızının sönmemesi için sadece karada değil, denizlerde de hükümran olması gerektiğini anlamıştı. Bu sebeple çok sayıda gemi inşa ettirme emri vermişti. Fatih, İstanbul'un fethi öncesinde Edirne'de savaş hazırlıklarını yaparken Gelibolu'daki tersanede güçlü bir donanma kurulması emrini vermişti.

1453 ilkbaharına kadar 350-400 irili ufaklı gemi inşa edildi. İstanbul'un fethi için karadan son yürüyüşler yapılırken, denizden de Haliç üzerinden askerler surlardan içeriye girdiler. İstanbul'un fethinde donanmanın ehemmiyeti göz ardı edilmemelidir."

Prof. Dr. Bostan, Fatih'in fetihten sonra donanmayı güçlendirilmesi için Gelibolu'ya gönderdiğini ve denizlerdeki hakimiyet için planlar yaptığını söyledi.

Fatih döneminde denizlerde aktif bir politika izlendiğini belirten Bostan, "Fatih'in, Karadeniz politikaları ve İstanbul'u koruma politikası, yine Çanakkale Boğazı üzerinden Ege'de kontrol sağlamak gibi bir hedefi vardı. Boğaz önü adaları başta olmak üzere İstanbul'un fethinden sonra ilk iş olarak bu adalara yönelindi. Bunun sebebi de İstanbul'un güvenliğini sağlamaktı." diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU