• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,24
 • BIST
  %-0,35
Fabrika işçisi tasarladığı yürüteçlerle felçli hayvanları “ayak”landırıyor

Fabrika işçisi tasarladığı yürüteçlerle felçli hayvanları “ayak”landırıyor

KOCAELİ (AA) – İBRAHİM AKTAŞ – Kocaeli'de bir fabrikada çalışan Abdulmenaf Çelik (35), felçli ya da yürüyemeyen kedi ve köpekler için yürüteçler tasarlayarak onları adeta hayata bağlıyor.

Dilovası ilçesinde yaşayan hidrolik hortum ustası Abdulmenaf Çelik, kentteki bir fabrikada mesleğini sürdürerek geçimini sağlıyor.

Mesleğe 2003'te başlayan Çelik, el hünerini sadece fabrikadaki kaynak ve torna işleri için değil, çeşitli nedenlerle yürüyemeyen hayvanları hayata bağlamak için de kullanıyor.

Felçli ya da yürüyemeyen kedi ve köpekler için çeşitli malzemeler kullanarak yürüteçler yapan Çelik, yaklaşık 2 yıldır 38 engelli hayvanı "ayağa kaldırmayı" başardı.

– "Bir hayvanın yürüdüğünü gördüğünüzde bütün yorgunluğu unutuyorsunuz"

Abdulmenaf Çelik, AA muhabirine, hayvanlara yardım eden bir derneğe üye olduğunu, buradaki arkadaşlarının isteği üzerine yürüteçler yapmaya başladığını anlattı.

Önce su borularından yürüteçler yaptığını belirten Çelik, şehir dışından istenen yürüteçlerin ölçülerinde sıkıntı olduğu için daha sonra ayarlanabilir yürüteçler yapmaya başladığını söyledi.

Çelik, hayvanseverlerin kendisine sosyal medyadan da ulaştığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Birkaç denemeden sonra bu işin olduğunu gördük ve insanların çok fazla ücret ödemeden alabilecekleri yürüteçler ortaya çıktı. Zaman geçtikçe gelişen bir şey bu. Türkiye'de sadece ben yapmıyorum tabi. Başka yapan insanlar da var. Bu yürüteçler yurt dışından yüksek fiyatlara geliyor. Biz bunları 100 ila 200 liraya mal edebiliyoruz. Biz bunu maliyetine yapmaya çalışıyoruz. Hayvanseverler bunun malzeme maliyetini karşılıyorlar, biz de bu malzemeleri temin ediyoruz, yürüteçleri yapıyoruz ve sahiplerine gönderiyoruz. Hayvanın ağırlığına göre paten tekerleği, pazar arabası tekerleği, bazılarında da hasta yatağı tekerleği kullanıyoruz."

Futbol oynadığı dönemde ayağı kırıldığı için bir süre koltuk değneği kullandığını aktaran Çelik, hayvanların da patileri olmadığı zaman yaşadıkları zorluğu hissettiğini ifade etti.

Çelik, çalıştığı fabrikada mola saatlerinde yürüteçlerle ilgili çalışmalar yaptığını, evdeki boş zamanlarında da yaptığı çalışmayla bir ürünü ortalama 2 günde bitirdiğini kaydetti.

Yürüteçleri engelli hayvanları görmeden ürettiğini belirten Çelik, "Hayvanları görmediğim için ölçülerde bazen sıkıntı olabiliyor. Bunu da bir şekilde çözüyoruz. Genelde hayvanseverler 'abdulmenaf41' instagram hesabımdan bana ulaşıyor. Böyle bir yürütece ihtiyacı olan hayvanları varsa bize ulaşabilirler." diye konuştu.

Çelik, yürüteçleri sosyal medya hesaplarından paylaştığını, bu sayede kendisine ulaşan bir yardımsever sayesinde Niğde'de belden aşağısı felçli bir kız çocuğuna da bir arkadaşıyla akülü yürüteç yaptığını anlattı.

Yaptığı işten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Çelik, "Bir hayvanın yürüdüğünü gördüğünüzde yaşadığınız bütün yorgunluğu unutuyorsunuz. Yürüteçleri yaparken çocuklarımı ve yeğenlerimi de çalışmaya dahil ediyorum. Onların da hayvan sevgisiyle büyümesini istiyorum." dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kocaeli yürüteç

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU