• DOLAR
  %0,33
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,06
 • BIST
  %0,33
Geçmişi geleceğe taşımak için evini “müzeye” çevirdi

Geçmişi geleceğe taşımak için evini “müzeye” çevirdi

BURSA (AA) – SİNAN BALCIKOCA – Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosunda yıllarca çalışan 84 yaşındaki Kabakçı, 1993'te emekli olmasının ardından Keles ilçesine bağlı Küçükdeliler Mahallesi'ne yerleşti.

Burada iki katlı ev satın alan Kabakçı, 30 yıl sonra döndüğü mahallesinde özellikle tarımda kullanılan araç ve gereçlerin yerini traktörlerin aldığını gördü.

Eski yıllara ait izlerin silinmesine üzülen Kabakçı, Küçükdeliler'de o dönem kullanılan araç ve gereçleri eskici pazarlarından temin ederek evinde biriktirmeye başladı.

Eşyaları müze gibi döşediği evinde sergileyen Kabakçı, binanın dış duvarına yazdığı atasözleriyle de gelip geçenlere mesaj veriyor.

– "Yabancılar bile evimi ziyaret etti"

Nostalji tutkusunu AA muhabirine anlatan Mustafa Kabakçı, Küçükdeliler Mahallesi'nde doğduğunu ve askere gidene kadar burada yaşadığını söyledi.

Devlet tiyatrosunda bilet kontrol memuru ve sahne makinisti olarak 30 sene çalıştığını belirten Kabakçı, "Buraya döndüğümde ne at, ne öküz hiçbir şey kalmamış, herkeste traktör var. Geçmişi geleceğe hatırlatmak için evimi müzeye çevirmeye karar verdim. Bu araç gereçlerin çoğunu Bursa'daki eskici pazarlarından temin ettim. Evimin duvarlarına bunları astım. Ömrüm yettiğince daha da araç gereç ekleyeceğim." dedi.

Kabakçı, Türkiye'yi karış karış gezip her vilayete özgü eski eşyaları satın aldığını dile getirdi.

Bunları koruyarak evinde sergilediğini ifade eden Kabakçı, "Radyodan tutun, silah, kama, bıçak, 90 yıllık çoban çantası, ütü ne ararsanız var. 700 parça araç gereç var. Eşyanın hangi yıla ait olduğuyla ilgili envanter tutuyorum. Ziyaretime gelenler bana teşekkür ediyor. Buralara gelen yabancılar bile evimi ziyaret etti. Duyan geliyor. Amacım geçmişi gelecek kuşaklara aktarmak. Ben gittikten sonra oğullarımın bunu devam ettirmesini istiyorum." sözlerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU