• DOLAR
  %0,33
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,06
 • BIST
  %0,33
Başkan Gürkan’ın, 15 Temmuz’daki “Haberimiz var” sözleri hakkındaki dava başladı

Başkan Gürkan’ın, 15 Temmuz’daki “Haberimiz var” sözleri hakkındaki dava başladı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hakkında “suçu ve suçluyu övmek” suçundan açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Edirne 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Gürkan ve avukatı Harika Taybılı katıldı.

Duruşmada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gürkan’ın bir eğlence mekanında çekilen görüntüleri izlendi.

Gürkan, savunmasında, darbe girişimi sonrası savcılıkça ifadeye çağrıldığını ve video ortada yokken rızaen ifadeye gittiğini söyledi.

Videodaki sözlerine ilişkin açıklamada bulunan Gürkan, savunmasını şöyle yaptı:

“36 yıl önce lise öğrencisiydim sabah kalktığımızda darbeden haberimiz olmuştu, şimdi ise bu hain kalkışmayı dünya canlı izledi. Benim hayat ve siyasi görüşüm bu kişileri savunmaya yönelik olamaz.

Bu yapının en güçlü olduğu zamanlarda, milletin övgüler dizdiği zamanlarda karşısında almış olduğum görevler dolayısıyla mücadelede bulunduğum gayet açıktır. Bu yapının düzenlediği organizasyonlara da katılmadım dolayısıyla suçu ve suçluyu övme gibi bir eylemde bulunmam mümkün değildir.”

Hakkındaki suçlamanın “iddia makamının niyet okuma” şeklinde olduğu yönünde savunma yapan Gürkan, “Sizin vereceğiniz ceza veya cezasızlık ya da beraattan öte, asıl ceza benim bu şahıslarla bir arada olduğuma yönelik iddia karşısında vicdanımın bana keseceği cezadır. Görüntüler çekildiği sırada elimde zaten kadeh var, içkiyi sadece keyiften değil, kederden de içersiniz.” diye konuştu.

Avukat Taybılı da daha önce takipsizlik kararı verilmesine rağmen yeniden dava açılmasının Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı olduğunu ileri sürdü.

Videoda Gürkan’ın “haberimiz var” söyleminin övme değil, durum tespiti olduğunu belirten Taybılı, müvekkili hakkındaki suçlamayı kabul etmediklerini dile getirdi.

FETÖ tarzı oluşumların devleti ele geçirmeye çalışacağını Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini kabul eden herkesin bildiğini anlatan Taybılı, “Sonuçta bunu bize veya müvekkilime Fetullah Gülen veya yapılanmanın herhangi bir parçası değil, Mustafa Kemal çok önceden haber vermiştir. Bu şekilde yorumlanmalı. Müvekkil övdü ise Atamızı ve Atamızın öngörülüğünü övmüştür.” dedi.

Avukat Taybılı Gürkan’ın belediye başkanı olması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Duruşma, sanık müdafine savunmasını sunması için zaman verilmesi gerekçesiyle ertelendi.

Duruşmaya, eski CHP milletvekili Eren Erdem ve CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da izleyici olarak katıldı.

FETÖ’nün darbe girişiminin yaşandığı gece Recep Gürkan’ın bir barda elinde kadehle Gündoğdu Marşı’nı söylediği görüntüler ve bazı sözleri medyaya yansımıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU