SUNGUR alçak irtifada göz açtırmayacak

SUNGUR alçak irtifada göz açtırmayacak

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türiye’nin ilk yerli Portatif Hava Savunma Füzesi olan SUGUR, alçak irtifadaki hava hedeflerine karşı göz açtırmayacak.

Roketsan tarafından milli ve azami oranda yerli imkanlar kullanılarak geliştirilen SUNGUR Portatif Hava Savunma Füzesi veyahut diğer bir isimlendirmeyle MANPADS, ilk kez geçtiğimiz aylarda kamuoyuna tanıtıldı. İlk etapta BMC Otomotiv tarafından üretilen VURAN aracına entegre edilen SUNGUR, TEK-ER tarafından omuzdan atılmak suretiyle de kullanılabilecek.

Gerek görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık (IIR) kullanması gerekse harp başlığı ve performansının oldukça üst seviyede olması sebebi ile SUNGUR, halihazırda en üst seviye MANPADS’ler arasında bulunuyor. SUNGUR’un menzilinin 8 kilometre olduğu, Ağustos ayı içerisinde paylaşılmıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre SUNGUR, 4+ kilometre (13.000+ feet) irtifa limitine sahip. Bu sayede SUNGUR, katmanlı hava savunma ağının en altında yer alan “Çok Alçak İrtifa” ve “Alçak İrtifa” sınıfındaki hedeflere karşı angajman gerçekleştirebilecek.

SUNGUR’un ana hedefleri arasında; helikopterler, insansız hava araçları, çeşitli füzeler ve sabit kanatlı hava araçları yer alıyor.

Roketsan, SUNGUR Füzesi’ni bu yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU