• DOLAR
  %-0,03
 • EURO
  %-0,66
 • ALTIN
  %0,65
 • BIST
  %-0,15
Aksal: “Ülkemiz, un, irmik, bulgur gibi ürünlerin ihracatında dünyada birincisi”

Aksal: “Ülkemiz, un, irmik, bulgur gibi ürünlerin ihracatında dünyada birincisi”

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Türkiye’nin un, irmik, bulgur gibi ürünlerin ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ise ikinci sırada olduğunu bildirdi.

Aksal, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun “iktidarın üretim yerine ithalatı benimsediği” iddiası üzerine değerlendirmede bulundu.

Türkiye’de hububat ve bakliyat sektörünün salgın sürecinden en az etkilenen sektörlerden biri olduğunu belirten Aksal, şunları kaydetti:

“Ülkemiz, un, irmik, bulgur gibi ürünlerin ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ise ikinci sıradadır. Dolayısıyla bu ihracatı sağlamak için iç piyasadan temin edilen buğdayın yanında buğday ithalatı da söz konusudur. 2002-2019 yılları arasında 17,5 milyar dolar karşılığı 63,7 milyon ton buğday ithalatı varken, un, makarna, bulgur, irmik, bisküvi gibi mamul ürünlerin buğday karşılığı hesaplandığında 29,9 milyar dolar değerinde 75,7 milyon tonluk buğday ve buğday mamulleri ihraç edilmiştir.

Bu demektir ki 2002-2019 yılları arasında söz konusu ticaretten ülkemiz 12,5 milyar dolar net gelir elde etmiştir. Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleme politikaları ve TMO alımları, üreticilerimizi motive eden en önemli iki unsurdur.TMO’nun ilan ettiği alım fiyatları, alımı yapılacak ürünlerin piyasasında bir alt eşik oluşturmakta, üreticilerimizin gelirleri için minimum seviyeyi garanti etmektedir. Nitekim son yıllarda başarılı Bakanlığımızla birlikte uyguladığımız politikalarımız sayesinde kaybettiğimiz ekim alanlarımız geri gelmeye başlamıştır. Buğday, mısır, arpa ve bakliyatta başarılı politikalar meyvesini vermekte, üretimimiz artmaktadır. Bakanlığımız gübre desteğini yüzde 100 artırarak, dekar başına 4 kuruştan 8 liraya çıkarmıştır. Pirim desteği arpa ve buğdayda ton başına yüzde 100 artırarak, 50 liradan 100 liraya çıkarılmıştır.”

Aksal, sağlanan desteklerle ve üreticinin emeğiyle toplam hububat üretiminin 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 8 artışla, 37,1 milyon tona, toplam buğday üretiminin ise yüzde 8 artarak 20,5 milyon tona yükseldiğine vurgu yaptı.

Ülkede yeterince buğday stoku olduğunun altını çizen Aksal, şöyle devam etti:

“Her ne kadar ülkemizde yeterince buğday stoku olsa da spekülatif nedenlerle söz konusu faktörlerin hububat fiyatları üzerinde spekülatif amaçlı kullanılabileceği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda TMO piyasa düzenleme görevi kapsamında spekülatif kaynaklı yaşanabilecek fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek, sezon içerisinde sektörün ham madde taleplerini karşılamak ve yurt içi alımlarla belirli bir seviyeye ulaşan buğday ve arpa stoklarını ithalat yoluyla takviye ederek önümüzdeki dönemde dünya genelinde yaşanabilecek bir sıkıntı halinde hazırlıklı olmak amacıyla ülkemiz hububat hasadı tamamlandıktan sonra ithalat ihalelerine çıkmaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Gezegenler, birinin, belki bir arkadaşının, belki bir iş arkadaşının, sizi ön plana çıkararak, kendi başarısızlıklarından dikkati başka yöne çekmeye çalışacağı konusunda uyarıyor. Sakin olun ve onlara sinirlenmemeye çalışın. Söyledikleri veya yaptıkları hiçbir şey size zarar veremez.

BOĞA BURCU YORUMU

Bu hafta sonu işvereninizi veya güçlü bir konumda olan başka birini etkilemek istiyorsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Fark edilmek için çabalayan tek kişi sen olmayacaksın, o yüzden hamleni yap ve şimdi yap.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bu hafta sonu tek tehlike, eleştirilere aşırı tepki göstermeniz ve işleri olması gerektiğinden daha zor hale getirmenizdir. Otorite figürleri yeteneklerinizin çok iyi farkındadır ve siz yapmazsanız düşmanlarınızın söylediklerini ciddiye almazlar.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bir süredir mücadele ettiğiniz duygular, önümüzdeki 48 saat içinde yüzeye çıkacak. Hoş olmayan sonuçları olabilir. Öte yandan, tüm bu gereksiz olumsuzlukları göğsünüzden attığınızda çok daha iyi hissedeceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Size değer vermeye çalışan insanlarla uğraşırken sağlam durmanız gerekir. Zıt burcunuzdaki Satürn, üstesinden gelmek için donanımlı hissetmeyeceğiniz zorluklar getirecektir, ancak güçlü kalır ve yaratıcı düşünürseniz, bunların üstesinden gelmenin yollarını bulacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu bir arkadaşınızın veya sevdiğiniz birinin bakış açısından bakmaya çalışırsanız, neden bu kadar garip davrandıklarını anlayacaksınız. Bu kadar çok kişisel baskı altında olsaydınız, farklı tepki verir miydiniz?

TERAZİ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat boyunca havayı temizlemek için ne gerekiyorsa yapın. Yaşadığınız, çalıştığınız veya iş yaptığınız kişilerle aranızda olabilecek her türlü kötü duyguyla ilgilenilmelidir. Herkese karşı dürüst olun ve herkesin size karşı da dürüst olmasını talep edin.

AKREP BURCU YORUMU

Size tamamen iyi bir karar gibi görünen şey, hayata bakış açınızı paylaşmayan insanlara garip gelebilir, bu yüzden bu hafta sonu birkaç soru bekleyin. Verdiğiniz cevapların yalnızca mantıklı görünmekle kalmayıp, aynı zamanda gerçeklerle desteklendiğinden emin olun.

YAY BURCU YORUMU

Gezegenler, kalbinizin bu hafta sonu yapmayı kabul ettiğiniz şeyde olmadığını söylüyor, ancak çekilmek için çok geç olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden devam edin ve gerçekten iyi bir iş çıkardığınızdan emin olun. Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız profesyonel tavrınızı takdir edeceklerdir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bir süre önce bir krizde birine yardım etmiş olmanız, onlara tekrar yardım etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eğer derslerini almamışlarsa, bu sefer öğreneceklerini düşündüren nedir? Biraz sert konuşmak onlara iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU