• DOLAR
  %0,33
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,06
 • BIST
  %0,33
Köfteciliğe bir asırdır devam ediyorlar

Köfteciliğe bir asırdır devam ediyorlar

Biga ilçesinde yaklaşık bir asırdır köftecilik yapan aile, tescilli damak tadını katkısız üretim ve hiç değiştirmedikleri dede yadigarı ızgarayla yakalıyor.

Biga’nın meşhur köftesini 15 yıl önce “Tarzan” markasıyla tescilleten Tatlı ailesi, 1930’dan bu yana köftecilik yapıyor.

Dedesinden babasına, babasından da kendisine geçen mesleği kardeşiyle devam ettiren Metin Tatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köfteyi sadece kıyma, ekmek, soğan ve tuzdan yaptıklarını söyledi.

İlçenin ilk köftecisinin dedesi olduğunu belirten Tatlı, bir asra yaklaşan damak tadıyla hizmet vermenin gururunu yaşadıklarını anlattı.

Köftede, Biga yöresinde yetişen hayvanların etlerini kullandıklarını aktaran Tatlı, “Kazdağları’ndan gelen havayla denizden gelen havanın Biga üstünde birleşmesi, lezzette önemli bir etken. Bitki florası da hayvan besiciliği konusunda çok daha iyi. Etin kaliteli, hayvanların semiz olması, birkaç hayvandan karıştırmamız, içine kesinlikle katkı malzemesi koymamamız, Biga köftesinin kalitesini artırıyor. İçinde yalnızca çok az ekmek, soğan ve az miktarda tuz var. Onları da koymak zorundayız.” diye konuştu.

Tatlı, köfteye asla sakatat ve benzeri malzemeler karıştırmadıklarını, etin en güzel ve değerli yerlerini kıymaya dahil ettiklerini vurguladı.

Kardeşi Adnan Tatlı ile üçüncü kuşak olarak mesleklerini sürdürdüklerini dile getiren Tatlı, kendilerinden sonra da aileye mensup yeni kuşakların Biga köftesi üretimine devam edeceğini belirtti.

Biga köftesinin markalaşma sürecine ilişkin Tatlı, şu bilgileri paylaştı:

“2005’te bu tescili alırken şehirlerin isimleri tescillenmiyordu o dönemde. Sivil toplum kuruluşlarından, Biga’mızda eskiden kaymakamlık yapanlardan, Biga’mızda memur olanlardan, 1930’lu, 1940’lı, 1950’li yıllarda ilçemizde yaşayanlardan yazılar istedik ve tescilimizi böyle aldık. Herkes Biga köftesi yapabilir ama herkes Tarzan köfteyi yapamaz; işin gerçeği budur. İlk köfteyi ağzınıza attığınızda sonra soğuk su içtiğinizde damağınızda yağ donuyorsa o Biga köftesi değildir. Müşterilerimiz bunu çok denemiştir. Etin dinlendirilmesi, köfte karıldıktan sonra dolapta aromalanması, pişirilmesi çok önemlidir. Bunları yapamıyorsanız, Biga köftesi diye satmayın.”

– “Bir seferde 17 porsiyon köfte yiyen bile oldu”

Metin Tatlı, Biga köftesinin en önemli lezzet unsurlarından birinin, pişirme ve bu işlem sırasında kullanılan ızgara olduğunu ifade etti.

Bu konuda çok titiz olduklarına dikkati çeken Tatlı, dedesinin ızgarası ile babasının 1974’te yaptırdığı ızgarayı kullandıklarını bildirdi.

Tatlı, şunları kaydetti:

“Izgaralarımız bizim için çok önemli. Bu köfte neyse, ne kadar değerliyse ızgara da o kadar önemli. Bunun değerine paha biçilemez. Tabii dönem dönem de tadilatını yapıyoruz. Yaklaşık 1,5 ay önce de tekrar tadilatını yaptık. Izgaranın özelliği; her tarafı pirinç, içi de dışı da pirinç. Mangal kömürlüğü ızgaranın içinde. Günde 20 kilogram mangal kömürü kullanıyoruz. Köfteyi pişirmenin kesinlikle çok önemli püf noktaları var. Yani herkes köfte yapabilir, herkes köfte pişirebilir ama püf noktasını bilmeyen Biga köftesini pişiremez. Bir normal pişirelim, bir anormal pişirelim, bir de bizim gibi pişirelim. Aradaki fark çok açık görülür. Yani köftenin içindeki su bitmemeli pişirirken. Bazı müşterimiz var 3 porsiyon yiyor, bazı müşterimiz var 4 porsiyon yiyor. Dükkanımızda bir seferde 17 porsiyon köfte yiyen bile oldu.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU