• DOLAR
  %0,33
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,06
 • BIST
  %0,33
Meslek lisesinde 100'ü aşkın kurum için Kovid-19 bilgilendirme materyali üretildi

Meslek lisesinde 100'ü aşkın kurum için Kovid-19 bilgilendirme materyali üretildi

BURSA (AA) – İSMAİL ÖZDEMİR – Bursa'nın İnegöl ilçesindeki meslek lisesinin öğretmen ve öğrencileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, kamu ve özel 100'den fazla kurumun, bilgilendirme materyali ve dezenfektan aparatı gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik ve Fotoğrafçılık Bölümü'nde Kovid-19'a karşı uyarıcı afişler tasarlayıp baskısını yapan öğretmenler, ürünlerinin beğenilmesi üzerine aldıkları talepler doğrultusunda öğrencileriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Okul Müdürü Fatma Doğlar Dağ, AA muhabirine, gönüllülük esasına dayalı üretimle öncelikle kendi kurumlarının ihtiyacını karşıladıklarını, ardından döner sermaye kapsamında talep eden diğer okullara da ürün yaptıklarını söyledi.

Üretime başladıktan sonra çok fazla talep aldıklarını belirten Dağ, şöyle devam etti:

"Şu anda 100'ün üzerinde kamu kurumu ve özel kuruma ürettiğimiz afişlerden veriyoruz. Bir grubumuz ham maddeyle uğraşıyor, bir grubumuz üretime başladı. Öğrencilerimiz işin içinde, öğretmenleriyle beraber. Önceliğimiz çocuklarımızın mesleği öğrenmeleri. En büyük derdimiz öğrencilerimizin bu işi mutfağında öğrenmesi, aynı zamanda para kazanması. Bu doğrultuda çalışmalar çok yoğun gidiyor. İnegöl'ün taleplerine yetişmeye çalışıyoruz."

– Maske logosu tasarımı ve baskısı da yapılıyor

Bazı tasarımları kendilerinin yaptıklarını, bazılarını da Sağlık Bakanlığının belirlediği örneklere göre bastıklarını dile getiren Dağ, taleplere göre de tasarımlarının olduğunu anlattı.

Ürün kataloğu da hazırladıklarını bildiren Dağ, "Tasarım buradaki 3 öğretmen arkadaşımız tarafından yapılıyor. 3 gönüllü grafik, bir radyo-TV öğretmeni ve idarecilerimizle beraber 6-7 kişi çalışıyoruz." dedi.

Dağ, İnegöl'deki mobilyayla ilgili tematik liseyle iş birliğine giderek, sipariş edilen 900 dezenfektan aparatından 550'sini ürettiklerini bildirdi.

Okullar açıldığında çocukların kullanacağı maskelerin üzerine isim yazabileceğini söyleyen Dağ, anaokulu öğrencilerinin maskelerine her sınıfın logosunu basabileceğini belirtti.

Dağ, mesleki eğitimin hak ettiği yeri alması için çabaladıklarını, bu eğitim öğretim yılı için kontenjanlarının tamamen dolduğunu sözlerine ekledi.

– Öğrenciler aldıkları eğitimden memnun

12. sınıf öğrencisi Büşra Argun, bölümde iyi bir eğitim aldıklarını vurguladı.

Öğretmenlerinden çok şey öğrendiğini ifade eden Argun, "Baskı makinesini bilmiyordum, sora sora öğrendim. Sabah buraya çok mutlu geliyorum, akşam çok mutlu çıkıyorum. Buraya gelmemin nedeni, bir mesleğimin olmasını istiyorum. Farklı bir liseye başlamıştım, orasının bana uygun olmadığını anlayınca meslek lisesine geçtim." diye konuştu.

Aynı sınıftan Gamze Evren ise kendi tasarımlarını da afişlere yansıttıklarını, istek üzerine tasarım ve baskı yaptıklarını anlattı.

Evren, okulda bir meslek öğrenmenin kendisini mutlu ettiğini ve bu alanda ilerleyeceğini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

İş açısından ne kadar meşgul olursanız olun, şu anda arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize zaman ayırmalısınız. Hırslarınız elbette önemlidir, ancak önemsediğiniz ve onu paylaşabileceğiniz insanlar olmadıkça, maddi başarının ne anlamı var?

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı hayatı fazla ciddiye almamak. O çatık kaşlarını bir gülümsemeyle değiştirin ve başınızın üzerinde hangi bulut dolaşıyorsa o gümüş astarı arayın. Daha hafif yürekli bir ruh hali, duygusal refahınız için harikalar yaratacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Şunu yapmalısın ya da bunu yapman gerektiği yönündeki söyleyenleri görmezden gel ve sadece kişisel olarak senin için doğru olan iç sesin ne diyorsa onu yap. Kalabalığı görmezden gelmek cesaret ister ve cesaret bolca sahip olduğunuz bir özelliktir. Kendi geleceğini yarat.

ASLAN BURCU YORUMU

Gezegenler, birisinin bugün cömert doğanızdan yararlanmaya çalışacağı konusunda uyarıyor, ancak artık kendinizi korumak için adımlar atabileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle iş cephesinde, başkalarının kendileri için yapması gereken işleri yapmayı teklif etmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sırada öne çıkanlardan olmayabilirsin ama sahip olmak istediğin bir şey varsa iddialı olmalısın. Diğerleri, onları ilgi odağı dışında tuttuğunuz için rahatsız olabilir, ancak bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Nedense hem kendinize hem de diğer insanlara karşı duygularınız konusunda dürüst olmayı zor buluyorsunuz, ancak dürüst olmalısınız, aksi takdirde şu anki savunmacı düşünce yapınızdan asla çıkamayabilirsiniz. Duygularından korkmana gerçekten gerek yok.

AKREP BURCU YORUMU

Aşk gezegeni Venüs, bugün hükümdarınız Plüton'a karşı çıkıyor, bu da isteklerinizde daha az doğrudan ve istediğinizi elde etmek için kullandığınız taktiklerde daha az acımasız olmanız gerektiğini gösteriyor. Bugün en azından iş birliği, yüzleşmekten çok daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Çevrenizdeki dünya biraz kötü durumda olabilir, ancak bunun size kişisel olarak ulaşmasına izin vermeyin. Gezegenler, diğer insanların felaket olarak gördüğü şeyden gerçekten kâr edebileceğinizi gösteriyor, bu yüzden gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun ve hızlı hareket etmeye hazır olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün uğraşmanız gereken biri, büyük olasılıkla üzerinde çalıştığınız şeyle ilgili aciliyet duygunuzu paylaşmadıkları için sizi yanlış şekilde yönlendirecek. Ama belki yanlış anlayan sensindir, belki durum o kadar da önemli değildir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU