COVİD-19’a karşı Bulgarca afiş

COVİD-19’a karşı Bulgarca afiş

Edirne Belediyesi, Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgar vatandaşlara Bulgarca hazırladığı afişlerle sosyal mesafe ve maske takılması yönünde çağrıda bulundu.

Hazırlanan afişler Bulgar vatandaşların en çok alışveriş yaptığı bölgelerdeki mağazalara, marketleri ve alışveriş merkezlerine asıldı.

Edirne merkezdeki alışveriş alanlarına asılmaya başlanan afişte, Belediye Başkanı Gürkan Covid-19 tehlikesine dikkat çekerek şunları belirtti:

“Bulgaristan’dan ilimize gelen sevgili dostlar; Sizleri Edirne’de yeniden görmek bizleri mutlu ediyor. Ancak şu da bir gerçek ki, Covid-19 salgını tüm dünyayı olumsuz etkiliyor.

Edirne Halkı şu anda salgından olumsuz etkilenmemek için maske takıyor, kalabalık ortamlarda birbirlerine 1,5 metre mesafe kuralına dikkat ediyor. Edirne’de kaldığınız süre içerisinde sizlerden de hem bizlerin, hem de sizlerin sağlığı için maske takmanızı ve kalabalık ortamlarda 1,5 metre mesafeye dikkat etmenizi önemle rica ediyorum. Kapıkule ve Hamzabeyli’den Türkiye’ye girişinizde Edirne Valiliği sizlere maske ve dezenfektanı hediye olarak verecek. Sevgilerimle.”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu çağrısı, Türkiye’ye alışveriş için gelen Bulgar vatandaşların oluşturduğu facebook sayfasından da paylaşıldı. Belediye ayrıca yine alışveriş alanlarına dağıtmak için üzerinde Bulgarca, “Lütfen 1,5 metre mesafenizi koruyun” yazan sosyal mesafe bantları yaptırdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısı ve Hamzabeyli Sınır Kapısı açıldı. Bu anlamda da Edirne esnafımıza çok ciddi destek oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla Bulgarca afişler hazırladık. Türkiye’de uygulanan Sağlık Bakanlığı’nın tedbirlerini Bulgar dostlarımıza Bulgarca anlattık. Maske takmalarını, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmelerini onların kendi dillerinde anlattık. Mağazalarımıza, alışveriş merkezlerimize, Bostanpazarı’na ve Sanayi Bölgesi’ne bu afişleri dağıttık” diye konuştu.

Tahmis Meydanı, Çilingirler Caddesi, Saraçlar Caddesi, Bostanpazarı, Cuma ve Cumartesi Pazarları ve Sanayi Bölgeleri’nin de İl Özel İdare ile haftanın dört günü günde iki defa dezenfekte edileceğini belirten Tanrıkulu, “Ortam dezenfeksiyonu da çok önemli. Çünkü bir virüs yükü var. O virüs yükünün de azaltılması gerekiyor. 1,5 metre sosyal mesafe bantlarımızı, el broşürlerini hazırladık. Onları da Bulgaristan’dan gelen dostlarımıza vereceğiz. Türkiye giriş yapan araçlara Edirne Valiliği tarafından maske ve el dezenfektanı verilecek.  Bulgaristan’dan dostlarımız Edirne’ye gelmeye devam ediyorlar. Bu Edirne’nin ekonomisi için çok önemli. Edirne’miz, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, İl Özel İdare, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı bütün çalışmalarla Türkiye’nin en az vaka görülen şehirlerinden birisi. Bulgarların üye olduğu sosyal medya sayfalarında da broşürlerimizi yayınlayarak, gerekli önemleri aldık.  Edirne Belediyesi olarak çok çalışıyoruz. Bu hastalıkla mücadele için büyük efor sarf ediyoruz.  Halkımızdan tek istediğimiz şey bizim önlemlerimize kulak assınlar. Lütfen kimse ‘Bana bir şey olmaz’ demesinler. Şu maskeyi takmak entübe olmaktan çok çok daha kolay” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU