DOKTORLAR KOVİD-19'LA SAVAŞI ANLATIYOR – “Koluna maskeyi takanların solunum cihazına bağlandığını görünce üzülüyoruz”

DOKTORLAR KOVİD-19'LA SAVAŞI ANLATIYOR – “Koluna maskeyi takanların solunum cihazına bağlandığını görünce üzülüyoruz”

KIRKLARELİ (AA) – UFUK ERTOP – Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Halil Üney, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde yaşadıklarını Anadolu Ajansı ekibine anlattı.

Kırklareli'nde Kovid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alan sağlık personelinden biri olan Dr. Üney, mart ayında başladıkları koronavirüs ile mücadelelerinde hastalığa yakalananları tedavi edebilmek için büyük çaba gösterdiklerini söyledi.

Birçok koronavirüs hastasının tedavinin ardından taburcu edildiğini, bazılarının ise yoğun bakımda tedaviye cevap vermeyerek hayatını kaybettiğini anlatan Üney, bu durumun kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi.

Üney, koronavirüsün hafife alınacak bir hastalık olmadığını belirterek, vatandaşların rehavete kapılması sonucu ülke genelinde vakaların arttığına dikkati çekti.

Hasta sayısının artmasından kaygı duyduklarını ifade eden Üney, "Vatandaşlarımızın kesinlikle tedbirleri elden bırakmaması gerektiğini düşünüyoruz çünkü ufak bir yanlış, ufak bir hata beraberinde çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bu hastalık sadece solum yollarını, akciğerlerini tutmuyor. Bedenen hastalarımızda etkilerini gördüğümüz gibi ruhen de etkilendiklerini görüyoruz." dedi.

Hastaların sordukları bazı sorular karşısında çaresiz kaldıklarını anlatan Üney, şöyle devam etti:

"Hastalarımız yoğun bakıma yatma sürecinde akıllarında hep aynı soru var 'Hocam ben yaşayacak mıyım?', 'Hocam ölecek miyim?', 'İyi olacak mıyım, yoğun bakımdan çıkabilecek miyim?' diye gerçekten bizim de çaresiz kaldığımız soruları soruyorlar. Ya da geride kalan çocuklarına kimin bakacağını soruyorlar. Gerçekten içimizi acıtan, cevabını veremediğimiz soruları soruyorlar. Bu bizim en çok zorlandığımız konuların başında geliyor."

– "Babasının ölümünden kendisini sorumlu tuttu"

Genç bir kişi ile anne ve babasını Kovid-19 teşhisiyle hastaneye yatırdıklarını, 10 gün sonra babanın hayatını kaybettiğini belirten Üney, "Tabi bu haberi genç kardeşimize veremedik, onun da durumu çok iyi değil. İyileştikten sonra bu haberi üzülerek verdik. İki ay sonra hastamızı kontrole aldığımızda poliklinikte hastamız ağlayarak 'Hocam acaba babamı öldüren virüsü eve ben mi getirdim, benim yüzümden mi babamı kaybettik?' dedi. Babasının ölümünden kendisini sorumlu tuttu. Hastamız ömür boyu aklında bu soruyla yaşayacak." ifadelerini kullandı.

Üney, düğünlerde ve sosyal etkinliklerdeki görüntülerden, olayın vehametinin yeterince anlaşılmadığını düşündüklerini dile getirdi.

"Bir hafta önce koluna maskeyi takanların şimdi solunum cihazına bağlandığını görünce üzülüyoruz. 'Keşke o kalabalığa girmeseydim' diyen hastalarımızın sesini herkesin duymasını istiyoruz." diyen Üney, hergün koruyucu ekipmanlarını giyerek hastaları ziyaret ettiklerini, iyileşenleri evlerine gönderdiklerinde mutlu olduklarını söyledi.

Üney, "Tabi bu arada genel durumu kötüleşerek yoğun bakıma kaldırdığımız, solunum cihazına bağladığımız hastalarımız oluyor. Bunlar gerçekten bizi üzüyor. Bir gün önce konuştuğumuz, güldüğümüz, karşılıklı sohbet ettiğimiz hastaların bir gün sonra yoğun bakımda solunum cihazında uyuyor haliyle görünce üzülüyoruz." diye konuştu.

Sağlık çalışanları olarak işlerinin gereğini yerine getirdiklerini, övgü ve tebrik beklemediklerini vurgulayan Dr. Üney, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnsanların sakin olmalarını, hakaret etmemelerini, şiddet göstermemesini istiyoruz. Hala pandemi döneminde bile sağlık çalışanları şiddete uğruyor. Hakaretler, tehditler savruluyor. Bizim istediğimiz insanlardan sadece biraz daha sakin olmaları."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün, dünyayı kapatıp, düşüncelerinizle baş başa kalabileceğiniz sessiz bir yer bulabilmeyi dileyeceğiniz zamanlar olacak… Ama bugün olmayacak. Beğenin ya da beğenmeyin, kaos ve karışıklıkla yüzleşmenin zamanı geldi.

BOĞA BURCU YORUMU

Biri size karşı bugün doğru olmayan bir suçlamada bulunursa, kendi adınıza konuşmalısınız. Sizi çok fazla rahatsız etmeyebilir ve geçmesine izin vermeye meyilli olabilirsiniz, ancak gezegenler, bunu yaparsanız itibarınızın zarar görebileceği konusunda uyarıyor.

İKİZLER BURCU YORUMU

Duygularınızı ifade ederken kendinizi tutmayın. Bugünün Venüs-Jüpiter bağlantısı, başkalarına onları ne kadar önemsediğinizi bildirmenizi kolaylaştıracak ve bu, kaçırmayı göze alamayacağınız bir fırsat. Düşünceler önemlidir ama duygular çok daha önemlidir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Arkadaş veya arkadaş canlısı bir meslektaş olarak düşündüğünüz birinin sizi yanılttığını keşfetmek sizi rahatsız edebilir, ancak onları yargılamak için çok hevesli olmayın. Yanlış yönlendirilmiş olmaları da söz konusu olabilir. Neler olduğunu öğrenin.

ASLAN BURCU YORUMU

Aslan için oynayacak her şeye sahipsin. Güneş burcunuzdaki yolculuğunun sonuna yaklaşırken, şu anda gözünüzdeki hedefe ulaşmak için yüzde 100 kendini vermelisiniz. Elbette başarısız olabilirsiniz, ancak en büyük başarısızlık denememek bile değildir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bazen, belirli bir kişinin söylediği her kelime, sizi yanlış şekilde övmek için tasarlanmış gibi görünüyor. Ama bu doğru mu yoksa sadece değerli misiniz? Söyledikleri ya da yaptıkları hiçbir şeyin size zarar vermeyeceğini ve mucizevi bir şekilde zarar vermeyeceğini varsayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevdiğiniz biri zor zamanlar geçiriyor ve yardıma ihtiyacı var, bu yüzden yaptığınız şeyi bırakın ve onların yardımına gidin. Kendi talihsizliklerinin yaratıcısı olabilirler ama senin gibi iyi biri bunu onlara karşı kullanmaz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Jüpiter bağlantısı, iş cephesinde itibarınız için harikalar yaratacak, bu nedenle işverenlere ve kıdemli meslektaşlarınıza neler yapabileceğinizi gösterin ve bunu yüzünüzde gerçekten büyük bir gülümsemeyle yaptığınızdan emin olun. Güven artı şenlik başarıya eşittir.

YAY BURCU YORUMU

Kaybedemeyeceğinize inanıyorsanız, o zaman zaten ödüller ve alkışlar yolundasınız ve yönetici gezegeniniz Jüpiter bugün sizin lehinize çalışıyorken, büyük bir şey başaracağınıza dair çok az şüphe var. Yine de başarıyı hafife almayın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Harekete geçmeden önce tüm artıları ve eksileri tartmayı seven türden bir Oğlak olsanız bile, bugün önsezilerinizi geri almalı ve hepsini kazanmak için her şeyi riske atmalısınız. Şans, risk almaya hazır olanlardan yanadır.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU