Kandıralı çiftçilere biberiye yetiştiriciliği eğitimi verildi

Kandıralı çiftçilere biberiye yetiştiriciliği eğitimi verildi

KOCAELİ (AA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kandıra'da tarımsal kalkınma sağlanması amacıyla hayata geçirilen "Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik" projesi kapsamında 100 çiftçiye biberiye yetiştiriciliği konusunda eğitim verildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, eğitim programına Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ercan Aydın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden SEKAPARK AŞ Genel Müdürü Bayram Karakuş, ziraat mühendisleri ve başvurusu kabul edilen çiftçilerin katıldığı kaydedildi.

Programda alım garantili sözleşme imzalayan 100 çiftçiye getirisi yüksek olan biberiye yetiştiriciliğiyle ilgili bilgiler verildiği belirtilen açıklamada, Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri tarafından verilen eğitimde biberiye bitkisi hakkında her yönüyle bilgilendirme yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, programda çiftçilerin yapması gereken toprak işleme basamaklarının da anlatıldığı ve taban gübrelemeleri ve yapılacak olan sulama işlemlerinin detaylı bir şekilde çiftçilere aktarıldığı belirtildi.

– İlçe ekonomisine 5 yılda 28 milyon lira katkı sağlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik” projesiyle biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiricilerine destek verdiği hatırlatıldı.

Kandıra'da 100 kişiyle bin 100 dönüm alanda üretime başlanacak projeyle Kandıra ekonomisine 5 yılda 28 milyon lira doğrudan katkı sağlanacağı, çarpan etkisi ile ekonomik girdinin 80 milyon liraya ulaşacağı bilgisi verilen açıklamada, şunlar bildirildi:

"Büyükşehir, ekilen bitkilerin yağlarının çıkarılması için 40 dönüm alana tesis kuracak. Yağ Borsası’nın Kocaeli’de kurulması için girişimlerde bulunan Büyükşehir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende TÜBİTAK MAM ile ilaç, kozmetik ve takviye gıda üretimi protokolü imzalamıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kandıra’nın hikayesinin bu proje ile yazılacağını vurgulamıştı."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU