Özel yetenekli öğrencilerin becerilerini geliştirecek projeye TÜBİTAK’tan destek

Özel yetenekli öğrencilerin becerilerini geliştirecek projeye TÜBİTAK’tan destek

Özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı İzmit Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) rehber öğretmeni Merve Koçer’in hazırladığı “Özel Yetenekliler İçin Sosyal ve Duygusal Öğrenme Bilim Okulu” projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Proje yürütücüsü Merve Koçer, AA muhabirine, sosyal ve duygusal ihtiyaçların, bireyin bulunduğu ortama sağlıklı uyum sağlaması açısından önemli olduğunu söyledi.

Özel yetenekli bireylerin, üstün bilişsel özelliklere sahip olduğunu ancak sosyal ve duygusal becerilerinin desteklenmeye ihtiyaç duyduğunu aktaran Koçer, “Bu durum, onların diğer bireylerle uyumunu ve iletişimini etkilemektedir. Dolayısıyla normal öğrencilere göre, özel yetenekli öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişiminin desteklenmesine daha çok ihtiyaç vardır.” ifadesini kullandı.

“Geleceğin iyi yöneticilerini geliştirmek için bugünden temellerini atalım”

Koçer, bu kapsamda hazırladıkları “Özel Yetenekliler İçin Sosyal ve Duygusal Öğrenme Bilim Okulu” projesinin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu çalışmada özel yetenekli bireylerin, güçlü ve zayıf yönlerini, duygularını tanımalarına ve yönetmelerine, etkili iletişim becerilerini öğrenmelerine, iş birliği yapabilme ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine ve hedef belirleme yeterliğini geliştirmelerine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Özel yeteneklilerin ön ergenlikte sosyal duygusal öğrenme becerilerini kazanmaları ergenlik dönemindeki çatışma çözmesini kolaylaştıracaktır. Bugünün özel yetenekli çocuklarının, sanayi şehri olan Kocaeli’de yarının sanayicileri olacakları dikkate alındığında, özel yetenekli bireylerin meslek hayatında karşıdaki bireylere yönelik davranışları, toplum yararı adına etik karar verebilmeleri ve grup dayanışması içinde çalışabilmeleri, iş verimini artıracaktır ve ülke kalkınmasına katkı sağlayacaktır.”

“Üstün zekalı öğrencilere yönelik kabul gören ilk psikoloji proje”

Koçer, hedef kitlenin 5. sınıf öğrencileri olduğunu belirterek, 40 öğrencinin projeden yararlanmasının sağlanacağını kaydetti.

Proje kapsamında etkinliklerin 14-25 Eylül’de düzenlenmesinin planlandığını dile getiren Koçer, şu bilgileri verdi:”Bu proje; öğrencilere öz-kontrol, öz-düzenleme, duyguları tanıma ve ifade etme, iletişim, bilinçli farkındalık, empati, çatışma çözme, iş birliği, problem çözme, karar verme ve strateji belirleme becerilerinin gelişmesinde yardımcı olacaktır. Öğretim tekniklerinden eğitimde yenilikçi yaklaşımlar kullanılacaktır. Bu kapsamda lifekinetik yöntem, resim, beden perküsyonu, meditasyon, özel eğitim, drama, sinema terapi, bilişim teknolojileri, sosyobilimsel yaklaşım, bowling, akıl oyunları yöntem ve teknikleri kullanılacaktır.”

Koçer, projenin TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında üstün zekalı öğrencilere yönelik kabul gören ilk psikoloji projesi olduğuna işaret ederek, projenin Ormanya, Eriklitepe, Kasr-ı Hümayun, Saatçi Ali Efendi Konağı, Atatürk ve Redifevi gibi yerlerde yapılacak etkinliklerle gerçekleştirileceğini söyledi.

Etkinliklerin Kocaeli, Gazi ve İstanbul üniversitelerinden akademisyenlerin ve daha birçok uygulama sahasında çalışan eğitmenlerin katılımıyla yapılacağını aktaran Koçer, “Amaç öğrencilerle bilimsel çalışma yapılırken Kocaeli’nin doğasını ve tarihini tanıtmanın yanı sıra lifekinetik yöntem, resim, beden perküsyonu, meditasyon, özel eğitim, drama, sinema terapi, bilişim teknolojileri gibi farklı disiplin alanlarından faydalanılarak sosyal ve duygusal öğrenme becerilerini geliştirmektir.” dedi.

Eğitimlerin gruplar halinde düzenleneceğini anlatan Koçer, eğitimler sırasında öğrencilerin yanında bir hemşirenin bulunacağını belirtti.

Koçer, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun bilgilendirildiğini ve pandemi nedeniyle bütün önlemlerin alındığını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kocaeli TÜBİTAK

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün, dünyayı kapatıp, düşüncelerinizle baş başa kalabileceğiniz sessiz bir yer bulabilmeyi dileyeceğiniz zamanlar olacak… Ama bugün olmayacak. Beğenin ya da beğenmeyin, kaos ve karışıklıkla yüzleşmenin zamanı geldi.

BOĞA BURCU YORUMU

Biri size karşı bugün doğru olmayan bir suçlamada bulunursa, kendi adınıza konuşmalısınız. Sizi çok fazla rahatsız etmeyebilir ve geçmesine izin vermeye meyilli olabilirsiniz, ancak gezegenler, bunu yaparsanız itibarınızın zarar görebileceği konusunda uyarıyor.

İKİZLER BURCU YORUMU

Duygularınızı ifade ederken kendinizi tutmayın. Bugünün Venüs-Jüpiter bağlantısı, başkalarına onları ne kadar önemsediğinizi bildirmenizi kolaylaştıracak ve bu, kaçırmayı göze alamayacağınız bir fırsat. Düşünceler önemlidir ama duygular çok daha önemlidir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Arkadaş veya arkadaş canlısı bir meslektaş olarak düşündüğünüz birinin sizi yanılttığını keşfetmek sizi rahatsız edebilir, ancak onları yargılamak için çok hevesli olmayın. Yanlış yönlendirilmiş olmaları da söz konusu olabilir. Neler olduğunu öğrenin.

ASLAN BURCU YORUMU

Aslan için oynayacak her şeye sahipsin. Güneş burcunuzdaki yolculuğunun sonuna yaklaşırken, şu anda gözünüzdeki hedefe ulaşmak için yüzde 100 kendini vermelisiniz. Elbette başarısız olabilirsiniz, ancak en büyük başarısızlık denememek bile değildir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bazen, belirli bir kişinin söylediği her kelime, sizi yanlış şekilde övmek için tasarlanmış gibi görünüyor. Ama bu doğru mu yoksa sadece değerli misiniz? Söyledikleri ya da yaptıkları hiçbir şeyin size zarar vermeyeceğini ve mucizevi bir şekilde zarar vermeyeceğini varsayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevdiğiniz biri zor zamanlar geçiriyor ve yardıma ihtiyacı var, bu yüzden yaptığınız şeyi bırakın ve onların yardımına gidin. Kendi talihsizliklerinin yaratıcısı olabilirler ama senin gibi iyi biri bunu onlara karşı kullanmaz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Jüpiter bağlantısı, iş cephesinde itibarınız için harikalar yaratacak, bu nedenle işverenlere ve kıdemli meslektaşlarınıza neler yapabileceğinizi gösterin ve bunu yüzünüzde gerçekten büyük bir gülümsemeyle yaptığınızdan emin olun. Güven artı şenlik başarıya eşittir.

YAY BURCU YORUMU

Kaybedemeyeceğinize inanıyorsanız, o zaman zaten ödüller ve alkışlar yolundasınız ve yönetici gezegeniniz Jüpiter bugün sizin lehinize çalışıyorken, büyük bir şey başaracağınıza dair çok az şüphe var. Yine de başarıyı hafife almayın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Harekete geçmeden önce tüm artıları ve eksileri tartmayı seven türden bir Oğlak olsanız bile, bugün önsezilerinizi geri almalı ve hepsini kazanmak için her şeyi riske atmalısınız. Şans, risk almaya hazır olanlardan yanadır.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU