Pazar yerlerinin çatılarında enerji üretilecek

Pazar yerlerinin çatılarında enerji üretilecek

BALIKESİR (AA) – Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak projeler üretmeye devam eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karizma Kapalı Pazar Yeri’nin çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuruyor. Santrale yerleştirilecek fotovoltaik güneş panelleri sayesinde yılda 700 bin kilovatsaat enerji üretilebilecek.

Çalışmalara ilk olarak Karizma Kapalı Pazar Yeri’nden başlayan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı Çevre Koruma ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü ekipleri, şehrin dört bir yanındaki kapalı pazar yerlerinin çatılarını yenilenebilir enerji kaynağı üretmek için kullanacak.

Fizibilite çalışmaları doğrultusunda Karizma Pazar Yeri çatısı üzerine 450 kilovatlık güneş enerjisi santrali (GES) kurulacak. Yaklaşık 3 milyona mal olacak santralde 1650 fotovoltaik panelin yılda 700 bin kilovatsaat elektrik üretilmesi öngörülüyor. Büyükşehir Belediyesinin sadece bu santralden ürettiği enerji, 2 bin 800 hanenin bir aylık tüketimine denk geliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımın hem sürdürülebilirlik hem çevre hem de ekonomik anlamda kazanç sağlayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Şehrin dört bir yanında var olan yenilenebilir enerji kaynağı potansiyelini kullanarak doğa dostu projeler üretmeye devam edeceğiz. Belediyemizce 2019 aralık ayında hizmete alınan Çöp Gazından Elektrik Üretim Santrali'nin de 5,6 megavat olan kurulu gücünü 2 motor takviyesi ile 8,4 megavata ulaştırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU