• DOLAR
  8,3591
  %0,57
 • EURO
  10,2049
  %0,94
 • ALTIN
  502,43
  %0,71
 • BIST
  1.463
  %0,63
3 yaşındaki beyin tümörü hastası Nurgalieva, Türkiye’de sağlığına kavuştu

3 yaşındaki beyin tümörü hastası Nurgalieva, Türkiye’de sağlığına kavuştu

Kovid-19 salgınında sadece Türkiye’nin kabul ettiği beyin tümörü hastası 3 yaşındaki Amir Nurgalieva, Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde 7 farklı branşın uyguladığı multi disipliner tedaviyle sağlığına kavuşarak ülkesine döndü.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’da yaşayan 3 yaşındaki Amir Nurgalieva, beyin tümörü hastalığına yakalandı.

Türkiye’nin uluslararası sağlık hizmetlerindeki başarısına Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde 7 farklı branşın katıldığı multidisipliner tedaviyle yenisi ekledi.

Kazakistanlı Nurgalieva, Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde çocuk hematoloji- onkoloji, beyin, radyoloji, KBB, çocuk gastroentroloji ve solunum hastalıkları bölümlerinin uyguladığı multidisipliner tedavi sonrası tamamen iyileşerek ülkesine döndü.

Açıklamaya göre, Amir Nurgalieva’nın ailesi, salgın sürecinde tedavi için pek çok ülkeye başvurduklarını ancak oğullarını sadece Türkiye’nin kabul ettiğini söyledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Amir’i sağlığına kavuşturan ekibin başındaki Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Elli, süreç hakkında şu bilgileri verdi:

“Tıpta anaplastik epandimom olarak tabir edilen beyin tümörü hastası Amir’in beynin içinde ventrikül dediğimiz beyin-omurilik sıvısı içeren boşluklardaki hücrelerden kaynaklanan malign bir tümörü vardı. Hastamız bize başvurduğunda ilk olarak kemoterapi vererek tümörünü küçülttük. Ardından radyoterapi verdik. Orada canlı hücre bırakmamak için çocuk onkolojinin en önemli özelliği olan multidisipliner yaklaşımla hastamızın tedavisini ele aldık. Beyin cerrahi bölümümüzün desteğiyle Amir’in takibini, radyolojinin katkılarıyla da tetkiklerini gerçekleştirdik.

Kemoterapi ve radyoterapi sonrasında soluk borusuna açılan deliğin kapatılması ve hastanın yutmayı öğrenmesi tedavi sürecinde önemli. Diğer bölümlerin yanı sıra KBB, çocuk gastroentroloji ve solunum hastalıkları olmak üzere 7 bölümün yardımıyla hastamızın ilk önce komplikasyonları, enfeksiyonları düzeltilerek yutma öğretildi. Solunumu rahatladığı için en son trakeostomisi kapatıldı. Amir, şifayla taburcu olup ülkesine döndü.”

BİRDE BUNLARA BAKIN