• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %0,06
 • ALTIN
  %0,08
 • BIST
  %-0,25
TBMM Başkanı Şentop, gündemi değerlendirdi

TBMM Başkanı Şentop, gündemi değerlendirdi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Aslında Kıbrıs’ta yaşananlar başlı başına batı ülkelerinin, Avrupa ülkelerinin iki yüzlülüğünü, çifte standardını göstermesi bakımından çok güzel bir örnek.” dedi.

Şentop, bayramlaşma ve çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere geldiği Tekirdağ’da, tedavi gördüğü Namık Kemal Üniversitesi Hastanesinde dün gece yaşamını yitiren 15 Temmuz gazisi Erdinç Süresoy’un Orta Cami’de düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Ardından kent merkezindeki Tuna Boyu Parkı’nda bayramlaşma törenine katılan Şentop, burada yaptığı konuşmada, salgının tüm dünyayı olumsuz etkilediğini söyledi.

Salgın azalınca tehdit geçmiş gibi bir gevşeme ve rehavet içerisine düşüldüğünü belirten Şentop, “Gerçek öyle değil. Her gün Sağlık Bakanımız açıklıyor verileri, artış var maalesef verilerde. Kurban Bayramı’nın inşallah artışa sebep olmamasını temenni ediyoruz. Bu konuya hepimizin dikkat etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Aşı konusunda dünyada adaletsizlik olduğunu vurgulayan Şentop, “Bazı ülkelerde kullanacağından çok aşı var. İhtiyacı olan ülkelere bunlar gönderilmiyor ya da çok kısıtlı gönderiliyor veya bazı Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi maalesef kendilerinin faydasız gördüğü veya yan etkileri olduğunu tespit ettikleri bazı aşıları ya da kullanım tarihi az kalmış aşıları ihtiyacı olan ülkelere göndermek suretiyle bu konuda da yine adaletsiz, insafsız davrandıklarını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Kıbrıs ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdikleri KKTC ziyaretini anımsatan Şentop, şöyle devam etti:

“Malum 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünü idrak ettik. Hem Kurban Bayramı’nın birinci günü hem de Kıbrıs’ın barış ve özgürlük bayramı günüydü. İki bayramı Kıbrıs’ta kutlamış olduk. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türkü’nün tarihine baktığımızda orada da dünyada çok büyük bir adaletsizliği, hukuksuzluğu hep beraber müşahede etmiş oluyoruz. Aslında Kıbrıs’ta yaşananlar başlı başına batı ülkelerinin, Avrupa ülkelerinin iki yüzlülüğünü, çifte standardını göstermesi bakımından çok güzel bir örnek.”

Rumların Türklere yönelik katliamlarını anlatan Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:

“17 Kasım 1967’de TBMM bir karar alıyor. Kıbrıs’ta bu katliamlar devam ettiği takdirde Türkiye’nin bunu savaş sebebi sayacağı, hükümetin gerekli gördüğü her türlü tedbiri, silahlı çatışma da dahil alacağına dair Meclisten bir karar, bir izin çıkıyor. Türkiye’nin almış olduğu bu karar sonrası oradaki 12 bin Yunan askeri adayı terk ediyor. Süreç devam ediyor, malumunuz önce Yunanistan’da bir askeri darbe oluyor. Ardından Kıbrıs’ta Makarios yönetimi devriliyor, Nikos Sampson başkanlığında darbeci bir heyet yönetime el koyuyor. Türkler için tehditler, riskler daha da artıyor. Hatırlarsınız, Elazığlı bir subayımızın eşi, çocukları evinde katlediliyor, bu da bardağı taşıran son damla oluyor. Türkiye karar alıp oraya müdahalede bulunuyor. Türkiye uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını kullanarak müdahale ediyor. O tarihten itibaren de Kıbrıs’ta barış hakim.”

Federasyon konusunda çeşitli görüşmeler gerçekleştirildiğini aktaran Şentop, şöyle konuştu:

“Rahmetli Dektaş’ın hayatı bu görüşmelerle geçti, görüştü ama bir sonuç yok. En son Birleşmiş Milletlerin önerdiği bir çözüm vardı, içimize tam sinmeyen hususlar da olsa ‘Ada’da bir çözüme ulaşılsın.’ diye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafı yüzde 65 evet oyu verdi. Güney’de Rumlar ise kendi yöneticilerinin kabul ettiği anlaşmaya yüzde 76 ile ‘Hayır’ dediler. Böylece çok nihai noktada bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalındı. 47 yılıdır denenen yöntemin, bir 10 yıl, 20 yıl ya da 50 yıl denenmesi artık mantıksız bir hale geldi. Onun için farklı bir öneriyle Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gitti, görüştü. Ve yeni bir öneri sundu Türkiye olarak. Kıbrıs’ta iki halk mevcudiyeti, bir gerçeklik. İki halk iki devletli bir model öneriyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti müstakil bir devlet, Rumlar da güneyde kendi devletlerini kursunlar, var. Dolaysıyla iki devletli, iki halklı bir çözüm. Artık yeni bir müzakere noktası da bu.”

Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamalar üzerine gerek Avrupa devletlerinden gerekse Amerika Birleşik Devletlerinden bazı tepkiler geldiğini anlatan Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Birliği’nin özellikle utanması ve konuşmaması gereken bir konu. Öncelikle birinci mevzu şu. Bu Annan Planı dediğimiz plan, müzakere edildiğinde referanduma geçmeden önce şöyle bir taahhütte bulunuldu. Gerek Birleşmiş Milletler, gerekse Avrupa Birliği referandumda Türk kesiminden evet çıktığı taktirde, Rumlardan da hayır çıktığı taktirde yani anlaşma kabul edilmemesine rağmen, Türk kesimi evet derse, Türk kesimine, Kuzey Kıbrıs’a olan izolasyonların ortadan kalkacağı, ekonomik ilişkilerin kurulacağına yönelik taahhütleri vardı gerek Birleşmiş Milletler’in gerekse Avrupa Birliği’nin, ne oldu? Türk tarafından evet çıktı, fakat Avrupa Birliği bu taahhüdünü tutmadı. İkinci bir konu. Roma Anlaşması’nda, Avrupa Birliği’nin kurucu antlaşmasında kendi sınırları içerisinde itilaf, çatışma veya anlaşmazlık olan devletlerin Avrupa Birliği’ne kabul edilemeyeceğine dair hüküm var. Buna rağmen Rum kesimi, Kıbrıs’ın tamamının temsilcisiymiş gibi Avrupa Birliği’ne dahil ettiler.”

“Dolaysıyla Avrupa Birliği kendi kurallarına ve hukukuna aykırı bu tavrı karşısında Türkiye’ye kapalı Maraş ile ilgili açıklamamıza bir söz söyleme hakkına sahip değil.” diyen Şentop, “Önce kendi koydukları kuralları çiğnemeleri karşısında bunun muhasebesini yapmak zorundalar. Bu şekilde çifte standart ve iki yüzlü bir tutum bütün dünyanın önünde gerçekleşiyor. Rumlarla ilgili olarak başta Yunanistan sahip çıkacak, Fransa sahip çıkacak, Avrupa Birliği sahip çıkacak, Amerika… Fakat garantör devletlerden bir tanesi olan Türkiye, kuzeyindeki Türkleri sahip çıkmayacak. Böyle bir memleket yok. Böyle bir dünya yok. Eğer siz Rumlara sahip çıkıyorsanız, onların arkasında olmak başka devletler için bir haksa, Türk kesiminin Kuzey’deki Türk Cumhuriyeti’nin yanında olmak tarihi bir haktır. Hem tarihi hem uluslararası hukuk hem de beşeri ve demografik yapısı bakımından.” ifadelerini kullandı.

Buna kimsenin söz söylemeye hakkı ve yüzü olmadığının altını çizen Şentop, şunları kaydetti:

“AB ve Amerika Birleşik Devletleri 1974’te ne yapıyor? Türkiye garantörlükten doğan haklarını yetkilerini kullanarak müdahale ettiğinde Türkiye’ye ambargo uyguluyor. Peki sen ambargo uygulayacaksan niye 1963’te kanlı noel yapıldığı zaman, Türkler orada katledildiği zaman niye sesini çıkarmıyorsun? Niye 1974’te Sampson darbesinden sonra sesini çıkarmıyorsun? Türkiye oraya barış tesis edilmesi için gidiyor, kan döküldüğü için gidiyor. Sen kan dökülmesinden rahatsız değilsin de barışın tesis edilmesinden rahatsızsın. Böyle çifte standartlı bir dünyada biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında sonuna kadar yer alacağız. Bu Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklı davasıdır. Yine Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan bütün yetkilerimizi, haklarımız ve menfaatlerimizi sonuna kadar savunacağız. Kimsenin hakkında da sınırlarında da suyunda da gözümüz yok ama biz kendi haklarımızı da kimseye yedirtmeyiz. Bunun kararlılığını da bir kere daha Kıbrıs’ta ifade etmiş olduk.”​​​​​​​

Şentop tüm İslam aleminin bayramını kutladı. Bugün doğum günü olan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel için de pasta kesildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kariyer ve iş anlamında kendinizi sınayacağınız bir gün olacak. Bekleyen projeleri bitirin ve bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi düşünün. Olaylar size karmaşık gelse de çözümlemek için fırsatlarınızı değerlendirin.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün gezegensel dizilimlerin etkilerini daha derinden hissedeceğiniz bir zaman dilimi olacak. Gün içinde ruh halinizdeki tutarsızlıklar sizi mutsuz edebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirin ve sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün geçmişten gelen birtakım konuları gün yüzüne çıktığını fark edecek ve bunlarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz sorunlarla yüzleşmek omuzlarında biriken yüklerin hafiflemesine yardımcı olacak. Her gün yaptığınız sıkı çalışma için kendinizi ödüllendirmek adına özel bir şey yapın.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün sosyal anlamda kendinizi ifade etme konusunda zorluk yaşayacağınız bir gün olacak. Özellikle yeni tanıştığınız bir kişiyle aranızda yaşanacak problem sizin tüm ilişkilerinizi sorgulamanıza neden olacak. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha dikkatli olun ve insanları kırmamaya özen gösterin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bu dönemde sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak pek çok kişi olabilir. Özellikle ikili ilişkilerinizde uzun zamandır görüşmediğiniz bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan gelen yardım isteği karşısında şaşıracaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün günlük sorumluluklarınızı yerine getirmenin bile angaryaya dönüştüğü bir zaman dilimi olacak. Endişelenmeyin, gün içinde kontrolü kaybetmeden bütün işlerinizi sıraya koyduğunuzu göreceksiniz. İşiniz bittikten sonra, mümkünse arkadaşlarınızla bir araya gelmek veya gerçekten ilginizi çeken bir etkinliğe katılmak gibi biraz eğlence için planlar yapın. Hakediyorsunuz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları sınırlar ve kısıtlamalar arasında kaldığınızı hissettiğiniz bir gün olacak. Özellikle iş ve kariyer anlamında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Yapılması gerekeni yaptığınızdan emin olun. Gerektiğinde sabır ve özen göstermeyi başarmanız gerekebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendinizi iyimser ve pozitif hissedeceksiniz. Bu enerjiyi sevdiklerinizle paylaşmaya özen gösterin ve çevrenizde oluşacak pozitif havanın tadını çıkartın. Sevdiklerinizle zaman geçirmek sizi son zamanlarda etkisinde kaldığınız olumsuz ruh halinden dışarı çıkartacak.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün mükemmelliyetçiliğin zirvesini yaşayacağınız bir gün olacak. İhtiyacınız olan her şeye veya gerekli tüm bilgilere sahip değilseniz, düşünmek için biraz zaman ayırın. Eksik parçaları bulmak konusunda paniklemek yerine bir bağlantı listesi oluşturun ve yaptığınız planlama doğrultusunda emin adımlarla hedefinize yönelin.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün karamsarlığın seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme. Hâlâ beklemede olan birtakım işleri halletmek için en doğru zaman! Tünelin sonunda bir ışık varsa, sadece işler hızlanmakla kalmayacak, aynı zamanda neredeyse tamamladığınızı bilerek daha iyi hissedeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU