• DOLAR
  13,6454
  %-0,31
 • EURO
  15,5174
  %-0,21
 • ALTIN
  783,50
  %-0,30
 • BIST
  2.005
  %1,19
İletişimci adayı liseliler derslerini profesyonel stüdyoda görüyor

İletişimci adayı liseliler derslerini profesyonel stüdyoda görüyor

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Radyo Televizyon Alanı öğrencileri, okullarına yapılan profesyonel stüdyo ve reji bölümünde geleceğin televizyoncuları, spikerleri, kameramanları ve muhabirleri olmak için hazırlanıyor.

Alan bünyesinde kurulan ve son teknoloji cihazların yer aldığı, görsel olarak da ulusal kanalların stüdyolarından esinlenilen ortamda eğitim gören öğrenciler mesleğin inceliklerini öğreniyor.

Bursa’daki Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul müdürü Ömer Yılmaz, yaptığı açıklamada, Radyo Televizyon ve Gazetecilik alanlarının 10 yıldan beri faaliyet gösterdiğini söyledi.

Sektördeki gelişmelere göre okuldaki stüdyoları yenilediklerini belirten Yılmaz, “Önce görsel, sonra reji kısmını yeniledik. Bu sayede öğrencilerimizin ilgi ve istekleri daha da arttı. Türk basınına iletişimci, televizyoncu meslek elemanları yetiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Stüdyolarını ulusal kanalların ayarında tasarladıklarını anlatan Yılmaz, reji ve kamera sistemlerini de canlı yayın yapmaya hazır hale getirdiklerini aktardı.

Yılmaz, öğrencilerin hem kamera önü ve arkası hem de reji kısmında uygulamalarla mesleğe hazırlandıklarına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Televizyonculuk ve gazetecilik mesleğinde kamera önü, kamera kullanımı ve elektronik kısım dediğimiz rejideki kontrol kısmını, ışık kontrol sistemini anlatan eğitimlerimiz var. Eğitimlerimize destek olması için piyasa tecrübesi olan usta öğreticilerimizi devreye soktuk. Radyo, televizyon ve gazetelerde çalışan meslek elemanlarından da destek istedik, onlar da gönüllü olarak zaman zaman derslerimize geliyor.

Yeni medyayla ilgili öğretmen arkadaşlarımızla çalışma yaptık. Yakın zamanda altyapısını tamamladığımız habercimiz.net adresiyle internet medyasına da gireceğiz. Bununla, öğrencilerimiz birebir uygulama yaparak gerçek ortamda haber yayını ve haberi kontrol etmenin ne olduğunu görsünler istiyoruz. Nihai hedefimiz eğitimle ilgili bir televizyon kurmak. İstihdam edilen ve meslekte basın elemanı olarak çalışan birçok mezunumuz var.”

– “Daha kaliteli eğitim veriyoruz”

Radyo Televizyon Alanı öğretmeni Selcan Demirtaş, öğrencilerin stüdyoyu gördüklerinde heyecanlandıklarını, alana karşı ilgilerinin arttığını vurguladı.

Alanın yeni teknolojilerle donatıldığını kaydeden Demirtaş, “Reji kısmımız, ışık sistemimiz, son teknoloji kameralar, fotoğraf makineleri çok daha iyi durumdalar. Bu sebeple daha kaliteli eğitim veriyoruz. Önce teori kısmıyla öğrencilere eğitim veriyoruz, daha sonra burada stüdyoda okuma yaptırıyoruz. Uygulama yaptıkları için ileride sahada profesyonellerle karşılaştıklarında çok daha iyi durumda olacaklar. Burada prompter ile haber sunmayı öğreniyorlar, fotoğraf makinesi, kamera nasıl kullanılır, çekim açılarını görüyorlar.” diye konuştu.

Okulun 9. sınıf öğrencilerinden Kenan Saygın ise “Stüdyoya ilk geldiğimde gerçekten çok heyecanlandım. Derslerimiz cihazlar üstünden oldu. Diksiyon dersleri gördük. Kamera ve montaj hakkında bilgiye sahibim, bunları düşünerek ve severek geldim bu bölüme. Spiker olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Aydın, haber programlarından etkilenerek bölümü seçtiğini, kamera arkasıyla ilgilendiğini ifade etti.

Aybüke Güngör de okuldaki canlandırmalarda haber sunuculuğu yaptığını ve çok sevdiğini belirterek, “Radyo televizyon alanında ilerlemeyi düşünüyorum. İleride film yönetmeni olmak ve senaryo yazmak istiyorum. Derslerimiz iyi geçiyor ve bu bölümü seçtiğim için kendimi şanslı hissediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedeflerinizle başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iyimserliğiniz artabilir, arkadaşlarınızla daha fazla uzlaşmacı tavırlar içerisinde olabilirsiniz. Sosyalleşme ve sosyal ortamlar ön planda.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında gerilim ve agresyonlara kapılmayın, koşulları yönetmekle ilgili savaş vermeyin. Öğleden sonra daha uyumlu, iyicil enerjiler çalışmaya başlayacak. Akşam saatlerinde bir karmaşayı çözmek adına adım atabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün boyunca ilişkiler, ortaklık ve partnerlikler, aile ve akrabalar gündeminizde ve ön planda olabilir. İnsanların beklentilerine, düşüncelerine ve tavırlarına daha fazla önem verebilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor ve keyifli iletişimler içinde bulunuyorsunuz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne arkadaşlık ilişkileri ve finansal konularla başlayabilirsiniz. Bir isteğiniz, başka bir durumdan vazgeçmeyi ve bırakmayı gerektirebilir. İki farklı durum arasında bir seçim yapabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iş ilişkileri ve ortaklıklarla iletişim trafiği içinde başlayabilirsiniz. Günün tamamında insanları, insanların beklentilerini daha fazla önemseyebilir ve gözetebilirsiniz. Akşam saatlerinizde heyecanlı veya romantik görüşmeler, aşk hayatınızda hareketlilik hakim olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günlük rutinlerinize erkenden başlayabilir, güne hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iş arkadaşlıklarınızla yardımlaşmalar içinde olabilirsiniz. Sağlık, spor, diyet ve beslenme konularıyla ilgilenebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün içinde sosyalleşebilir ve farklı ortamlara katılabilir, yabancılarla bir araya gelebilir, yolculuklarla ilgili gündemlerle karşılaşabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara bir teklif götürebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedefleriniz ve aile üyelerinizin gündemleri arasında denge kurmaya çalışarak başlayabilirsiniz. Aile üyelerinize destek olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde finansal konularla ilgili görüşmeler yapabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında planlarınız değişebilir, anlık planlarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra gerilim ve kasvet havası dağılabilir ve şansınızın çalıştığını görebilirsiniz. Aklınızdan geçenler karşınıza gelebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne finansal düzenlemelerle başlayabilir ve plan dışı harcamalar yapabilirsiniz. Öğleden sonra ilahi korunmalar, ilahi şanslarla karşılaşabilirsiniz. Sezgileriniz güçlenebilir, doğru tahminler yapabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısına bir koşturmaca ile başlayabilir, yoğun bir tempoda olabilirsiniz. Anlık planlamalarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra koşturmaca dağılıyor, akşam saatlerinde ise sosyalleşme ve sosyal çevre öne çıkıyor.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iç dünyanıza daha dönük başlayabilirsiniz. İnançlar, değerler sizin için daha önemli olabilir. Kendi değerleriniz ve doğrularınızla ilerlemeye odaklanabilirsiniz. Gün batımı ile küçük veya büyük bir dileğiniz gerçekleşebilir.