• DOLAR
  13,6355
  %-0,38
 • EURO
  15,4950
  %-0,35
 • ALTIN
  781,77
  %-0,52
 • BIST
  2.005
  %1,19
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’ten “böbrek bağışı” çağrısı

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’ten “böbrek bağışı” çağrısı

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, yeni tip koronavirüs (Kovid–19) sürecinde böbrek bağışında azalma yaşandığını vurgulayarak, herkesi bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdı.

Türk Böbrek Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yürütülen, pilot il olarak Kırklareli’nde başlayacak projenin tanıtım toplantısı için kente gelen Erk, AA muhabirine, Türkiye’nin sağlık politikaları ve çalışmaları açısından dünyada sayılı ülkelerden olduğunu söyledi.

Türkiye’de yaklaşık 62 bin kişinin diyalize bağlı hayatını sürdürdüğünü belirten Erk, 23 bin kişinin ise böbrek nakli için beklediğini kaydetti.

Son yıllarda böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize bağlanma oranının yüzde 10’lardan yüzde 2’lere düştüğünü anlatan Erk, “Eskiden diyalize bağlanan hasta sayısında yılda yüzde 6-7 artış vardı. Şimdi onu yüzde 2’lere düşürdük. Devletin bu konuda tutumu, sağlık politikası gayet iyi. Hatta ‘Avrupa’daki hastanelerle, diyaliz merkezleriyle boy ölçüşüyoruz’ diyebiliriz. Yeter ki böbrek nakilleri sayılarımız biraz daha artsın.” dedi.

Erk, salgın öncesi 2019 yılında yaklaşık 3 bin 800 böbrek nakli yapılırken, salgın sürecinde nakillerin 2 bin 800’lü rakamlara düştüğünü ifade etti.

– Organ naklinin dini yönü cuma vaazlarında anlatılacak

Organ bağışını arttırmak için çeşitli çalışmalar, duyurular yaptıklarını ifade eden Erk, İstanbul Müftülüğünün iş birliğiyle organ nakillerinin dini yönünün cuma vaazlarında anlatılacağını dile getirdi.

Erk, “Bunun için özellikle dini açıdan oluşmuş birtakım kaygıları bertaraf edeceğiz. Üzerinde çalıştığımız en önemli konu bu. Eğer bir ülkede yaklaşık 23 bin kişi böbrek nakli bekliyorsa ve nakiller 3 bin 800, 4 binlerdeyse, sıkıntı var demektir.” ifadelerini kullandı.

Erk, birinci, ikinci ve üçüncü derecede sinsi seyreden böbrek hastalıklarıyla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bunun için elimizden geldiği kadar tuz, şeker, unlu mamuller ve sigara tüketimini azaltmaya çalışacağız, sivrisinekle bataklıkta mücadele edeceğiz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedeflerinizle başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iyimserliğiniz artabilir, arkadaşlarınızla daha fazla uzlaşmacı tavırlar içerisinde olabilirsiniz. Sosyalleşme ve sosyal ortamlar ön planda.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında gerilim ve agresyonlara kapılmayın, koşulları yönetmekle ilgili savaş vermeyin. Öğleden sonra daha uyumlu, iyicil enerjiler çalışmaya başlayacak. Akşam saatlerinde bir karmaşayı çözmek adına adım atabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün boyunca ilişkiler, ortaklık ve partnerlikler, aile ve akrabalar gündeminizde ve ön planda olabilir. İnsanların beklentilerine, düşüncelerine ve tavırlarına daha fazla önem verebilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor ve keyifli iletişimler içinde bulunuyorsunuz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne arkadaşlık ilişkileri ve finansal konularla başlayabilirsiniz. Bir isteğiniz, başka bir durumdan vazgeçmeyi ve bırakmayı gerektirebilir. İki farklı durum arasında bir seçim yapabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iş ilişkileri ve ortaklıklarla iletişim trafiği içinde başlayabilirsiniz. Günün tamamında insanları, insanların beklentilerini daha fazla önemseyebilir ve gözetebilirsiniz. Akşam saatlerinizde heyecanlı veya romantik görüşmeler, aşk hayatınızda hareketlilik hakim olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günlük rutinlerinize erkenden başlayabilir, güne hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iş arkadaşlıklarınızla yardımlaşmalar içinde olabilirsiniz. Sağlık, spor, diyet ve beslenme konularıyla ilgilenebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün içinde sosyalleşebilir ve farklı ortamlara katılabilir, yabancılarla bir araya gelebilir, yolculuklarla ilgili gündemlerle karşılaşabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara bir teklif götürebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedefleriniz ve aile üyelerinizin gündemleri arasında denge kurmaya çalışarak başlayabilirsiniz. Aile üyelerinize destek olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde finansal konularla ilgili görüşmeler yapabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında planlarınız değişebilir, anlık planlarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra gerilim ve kasvet havası dağılabilir ve şansınızın çalıştığını görebilirsiniz. Aklınızdan geçenler karşınıza gelebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne finansal düzenlemelerle başlayabilir ve plan dışı harcamalar yapabilirsiniz. Öğleden sonra ilahi korunmalar, ilahi şanslarla karşılaşabilirsiniz. Sezgileriniz güçlenebilir, doğru tahminler yapabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısına bir koşturmaca ile başlayabilir, yoğun bir tempoda olabilirsiniz. Anlık planlamalarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra koşturmaca dağılıyor, akşam saatlerinde ise sosyalleşme ve sosyal çevre öne çıkıyor.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iç dünyanıza daha dönük başlayabilirsiniz. İnançlar, değerler sizin için daha önemli olabilir. Kendi değerleriniz ve doğrularınızla ilerlemeye odaklanabilirsiniz. Gün batımı ile küçük veya büyük bir dileğiniz gerçekleşebilir.