• DOLAR
  13,6355
  %-0,38
 • EURO
  15,4950
  %-0,35
 • ALTIN
  781,77
  %-0,52
 • BIST
  2.005
  %1,19
Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanması, Trakya’nın kurtuluşunu hızlandırdı

Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanması, Trakya’nın kurtuluşunu hızlandırdı

Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Anadolu’daki Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasının, Edirne ve Trakya’nın kurtarılmasında büyük önem taşıdığını söyledi.

Çetin, 25 Kasım Edirne’nin kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının ardından Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Gelibolu’yu içine alan Doğu Trakya’nın Yunanistan’ın işgal tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlattı.

Osmanlı’nın İtilaf Devletleri ile 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi’ni imzalamasının ardından Trakya’ya gelen Fransız birliklerinin Uzunköprü – Sirkeci demiryolu hattının kontrolünü ele geçirdiğini belirten Çetin, Ocak 1919’da bölgenin korunmasının Yunan kuvvetlerine devredildiğini ifade etti.

“Yunan zulmüne” karşı ve bölgenin Yunanistan’a ilhakını önlemek amacıyla 1918 yılında Trakya Paşaeli Cemiyeti’nin kurulduğunu anımsatan Çetin, “Cemiyet, diplomatik sahada sesini duyurmaya ve Yunanistan’ın iddialarını çürütmeye çalıştı. Cemiyetin Trakya Paşaeli Gazetesi isimli bir yayın organı da vardı. Trakya’da çoğunluğun Türklerden oluştuğunu dünya kamuoyuna duyurmaya çalıştılar. Mart 1920’de yapılan Lüleburgaz Kongresinde, Trakyalılar düşmana karşı silahla mücadele etmenin vaktinin geldiğine karar verdiler.” diye konuştu.

Çetin, İstanbul’un 16 Mart 1920’de işgal edilmesiyle Trakya’nın İstanbul’la bağlantısının kesildiğini, bununla birlikte Yunan kuvvetlerinin Trakya’da ileri harekata geçtiklerini belirtti.

Yunanlılara karşı verilen askeri mücadelenin, Temmuz 1920’de Yunan ordusunun Edirne’ye girişiyle son bulduğunu söyleyen Çetin, şöyle konuştu:

“Edirne’deki Yunan idaresi, 1922 yılına kadar devam edecektir. Sakarya’da Türk ordusunun kazandığı zaferin ardından Yunanistan’ın bölgedeki faaliyetlerine devam ettiğini görüyoruz. Diplomatik sahada Yunanistan, bölgede Rum nüfusunun çoğunlukta olduğunu kanıtlamaya çalışmaktaydı.1922’de Sakarya Zaferi’nin kazanılmasıyla Fransa ve İtalya’nın artık yavaş yavaş İngiltere’nin Anadolu’da Yunanistan’a verdiği desteğe katkı sunmadıklarını görmekteyiz. İngiltere yalnız kalmaya başlamıştır. 30 Ağustos Zaferi’nin kazanılmasıyla birlikte Trakya’nın devir teslim süreci de başlayacaktır.”

Çetin, Çanakkale’ye kadar gelen Türk ordusunun İngilizlerle müzakerelere başladığını, Mudanya Mütarekesi’yle Ankara’nın, Yunan kuvvetlerinin Doğu Trakya’yı bir an önce boşaltmasını talep ettiğini belirtti.

Mustafa Kemal Paşa ve Ankara’nın önceliğinin Karaağaç ve Kuleliburgaz’ın da (Pityon) Türkiye’nin sınırları içerisinde kalması olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti:

“Mustafa Kemal, Doğu Trakya’nın devir teslimi için Refet Paşa’yı görevlendirmiştir. 25 Kasım 1922’de Edirne’nin Yunan işgalinden kurtarılmasıyla birlikte Doğru Trakya’daki mücadele zaferle sonuçlanmıştır. Anadolu’daki mücadele başarıya ulaşmasaydı, Trakya’nın kurtulması söz konusu olamazdı. Çünkü Trakya, Balkan Savaşlarının yaralarını henüz sarmamıştı. Burada 1918’de 1. Kolordu bulunmaktaydı. Gerek asker sayısı anlamında gerek maddi ve manevi anlamda Doğu Trakya sıkıntı içerisindeydi. Edirne’nin kurtarılması İstanbul ve Anadolu için de önemliydi. Bu bölgenin işgal edilmesi demek İstanbul’un güvenliğinin tehlikeye düşmesi demektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedeflerinizle başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iyimserliğiniz artabilir, arkadaşlarınızla daha fazla uzlaşmacı tavırlar içerisinde olabilirsiniz. Sosyalleşme ve sosyal ortamlar ön planda.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında gerilim ve agresyonlara kapılmayın, koşulları yönetmekle ilgili savaş vermeyin. Öğleden sonra daha uyumlu, iyicil enerjiler çalışmaya başlayacak. Akşam saatlerinde bir karmaşayı çözmek adına adım atabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün boyunca ilişkiler, ortaklık ve partnerlikler, aile ve akrabalar gündeminizde ve ön planda olabilir. İnsanların beklentilerine, düşüncelerine ve tavırlarına daha fazla önem verebilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor ve keyifli iletişimler içinde bulunuyorsunuz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne arkadaşlık ilişkileri ve finansal konularla başlayabilirsiniz. Bir isteğiniz, başka bir durumdan vazgeçmeyi ve bırakmayı gerektirebilir. İki farklı durum arasında bir seçim yapabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iş ilişkileri ve ortaklıklarla iletişim trafiği içinde başlayabilirsiniz. Günün tamamında insanları, insanların beklentilerini daha fazla önemseyebilir ve gözetebilirsiniz. Akşam saatlerinizde heyecanlı veya romantik görüşmeler, aşk hayatınızda hareketlilik hakim olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günlük rutinlerinize erkenden başlayabilir, güne hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iş arkadaşlıklarınızla yardımlaşmalar içinde olabilirsiniz. Sağlık, spor, diyet ve beslenme konularıyla ilgilenebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün içinde sosyalleşebilir ve farklı ortamlara katılabilir, yabancılarla bir araya gelebilir, yolculuklarla ilgili gündemlerle karşılaşabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara bir teklif götürebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedefleriniz ve aile üyelerinizin gündemleri arasında denge kurmaya çalışarak başlayabilirsiniz. Aile üyelerinize destek olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde finansal konularla ilgili görüşmeler yapabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında planlarınız değişebilir, anlık planlarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra gerilim ve kasvet havası dağılabilir ve şansınızın çalıştığını görebilirsiniz. Aklınızdan geçenler karşınıza gelebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne finansal düzenlemelerle başlayabilir ve plan dışı harcamalar yapabilirsiniz. Öğleden sonra ilahi korunmalar, ilahi şanslarla karşılaşabilirsiniz. Sezgileriniz güçlenebilir, doğru tahminler yapabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısına bir koşturmaca ile başlayabilir, yoğun bir tempoda olabilirsiniz. Anlık planlamalarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra koşturmaca dağılıyor, akşam saatlerinde ise sosyalleşme ve sosyal çevre öne çıkıyor.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iç dünyanıza daha dönük başlayabilirsiniz. İnançlar, değerler sizin için daha önemli olabilir. Kendi değerleriniz ve doğrularınızla ilerlemeye odaklanabilirsiniz. Gün batımı ile küçük veya büyük bir dileğiniz gerçekleşebilir.