• DOLAR
  13,6454
  %-0,31
 • EURO
  15,5174
  %-0,21
 • ALTIN
  783,50
  %-0,30
 • BIST
  2.005
  %1,19
Zeki Müren’in şarkısına konu olan pazar…

Zeki Müren’in şarkısına konu olan pazar…

Zeki Müren’in “Beyce Pazarı” şarkısında da yer verdiği köylü pazarı, ilçe meydanında yüzyıllardır aynı gelenekle kuruluyor.

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde çiftçiler, Osmanlı’dan gelen gelenekle yüzyıllardır devam eden ve genellikle salı günleri dualarla kurulan “Beyce Pazarı”nda ürünlerini aracısız olarak tüketicilerle buluşturuyor.

Uludağ’ın eteklerinde üretim yapan çiftçilerin tarla ve bahçelerinden topladığı ürünler, aracı olmadan direkt müşteriye sunuluyor.

Haftanın sadece bir günü kurulan pazar, günün ilk ışıklarıyla bereketli olması için dualarla açılıyor.

– “Pazarımızın en güzel yerlerini de köylülerimize ayırdık”

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, AA muhabirine, Bursa’nın en organik pazarının burada olduğunu söyledi.

Türkülere bile konu olan pazarda herkesin yüzünün güldüğünü dile getiren Aykurt, ilçe halkına bu anlamda ekonomik katkı sağladıklarını ifade etti.

Aykurt, göreve geldikten sonra pazarda bazı değişiklikler yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bursa’nın merkezinden her hafta ciddi anlamda alışverişe insanlar geliyor. Sarımsağından üzümüne, pekmezine, kestanesine dönem içinde ne varsa o satılır. Osmanlı döneminde Ahilik teşkilatında yapılan bereket duasıyla pazarı açmaya başladık. Genellikle salı saat 09.30’da duayla pazarımız açılır. Köylülerimiz buraya ürünlerini sergileyip satmaya geldiğinde daha önce belli bir pazar işgali ücreti alınırdı. Bunu da üreten çiftçilerimize destek olsun diye almıyoruz. Pazarımızın en güzel yerlerini de köylülerimize ayırdık. Organik ürün tatmak, sağlıklı kalmak isteyen tüm vatandaşlarımızı Beyce Pazarı’na bekliyoruz.”

– “Çocuğumu bu pazarla okutuyorum”

Pazar esnafından Zeynep Toktaş, kendi ürünlerini yetiştirip topladıklarını ve bu pazarda sattıklarını söyledi.

Ürünlerin güzel, kaliteli ve sağlıklı olduğunu belirten Toktaş, “İnsanlar ilgi gösteriyor. Özellikle maaş günlerinde işler çok yoğun oluyor. Bu geleneğin devam etmesini istiyoruz. Kendimi bildim bileli bu pazar var. Ben çocuğumu bu pazarla okutuyorum. Çocuk okutmak kolay değil. Ailemizi geçindiriyoruz.” dedi.

Mustafa Arabacı da maden mühendisi olduğunu, şu anda bu pazarda kendi ürünlerini sattığını dile getirdi.

İşin yoğun ve yorucu olmasına rağmen bu durumdan memnuniyet duyduğunu anlatan Arabacı, “İşimiz bereketli. Daha önce özel sektörde mühendislik yaptım ama pek karşılığını alamadım. Hayvancılık da yapmıştım geçmişte. Çıkış yolu olarak bu pazarı buldum. Ürettiğimizi satıyoruz. İnsanlar aracısız olduğu için üreticiden daha uygun fiyata alıyor. Bizim de ürünümüz değerini biliyor. Biz de nefes alıyoruz. Ürünler ilgi görüyor. Bursa’dan çok gelen oluyor.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedeflerinizle başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iyimserliğiniz artabilir, arkadaşlarınızla daha fazla uzlaşmacı tavırlar içerisinde olabilirsiniz. Sosyalleşme ve sosyal ortamlar ön planda.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında gerilim ve agresyonlara kapılmayın, koşulları yönetmekle ilgili savaş vermeyin. Öğleden sonra daha uyumlu, iyicil enerjiler çalışmaya başlayacak. Akşam saatlerinde bir karmaşayı çözmek adına adım atabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün boyunca ilişkiler, ortaklık ve partnerlikler, aile ve akrabalar gündeminizde ve ön planda olabilir. İnsanların beklentilerine, düşüncelerine ve tavırlarına daha fazla önem verebilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor ve keyifli iletişimler içinde bulunuyorsunuz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne arkadaşlık ilişkileri ve finansal konularla başlayabilirsiniz. Bir isteğiniz, başka bir durumdan vazgeçmeyi ve bırakmayı gerektirebilir. İki farklı durum arasında bir seçim yapabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iş ilişkileri ve ortaklıklarla iletişim trafiği içinde başlayabilirsiniz. Günün tamamında insanları, insanların beklentilerini daha fazla önemseyebilir ve gözetebilirsiniz. Akşam saatlerinizde heyecanlı veya romantik görüşmeler, aşk hayatınızda hareketlilik hakim olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günlük rutinlerinize erkenden başlayabilir, güne hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. İlerleyen saatlerde iş arkadaşlıklarınızla yardımlaşmalar içinde olabilirsiniz. Sağlık, spor, diyet ve beslenme konularıyla ilgilenebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Gün içinde sosyalleşebilir ve farklı ortamlara katılabilir, yabancılarla bir araya gelebilir, yolculuklarla ilgili gündemlerle karşılaşabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara bir teklif götürebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne bireysel hedefleriniz ve aile üyelerinizin gündemleri arasında denge kurmaya çalışarak başlayabilirsiniz. Aile üyelerinize destek olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde finansal konularla ilgili görüşmeler yapabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısında planlarınız değişebilir, anlık planlarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra gerilim ve kasvet havası dağılabilir ve şansınızın çalıştığını görebilirsiniz. Aklınızdan geçenler karşınıza gelebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne finansal düzenlemelerle başlayabilir ve plan dışı harcamalar yapabilirsiniz. Öğleden sonra ilahi korunmalar, ilahi şanslarla karşılaşabilirsiniz. Sezgileriniz güçlenebilir, doğru tahminler yapabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Günün ilk yarısına bir koşturmaca ile başlayabilir, yoğun bir tempoda olabilirsiniz. Anlık planlamalarla hareket etmeniz gerekebilir. Öğleden sonra koşturmaca dağılıyor, akşam saatlerinde ise sosyalleşme ve sosyal çevre öne çıkıyor.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Güne iç dünyanıza daha dönük başlayabilirsiniz. İnançlar, değerler sizin için daha önemli olabilir. Kendi değerleriniz ve doğrularınızla ilerlemeye odaklanabilirsiniz. Gün batımı ile küçük veya büyük bir dileğiniz gerçekleşebilir.