• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %0,00
Yunanistan Konsolosluğuna siyah çelenk

Yunanistan Konsolosluğuna siyah çelenk

EDİRNE (AA) – Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğuna "Çameryalı Müslüman Arnavutlara yönelik gerçekleştirilen katliamının 78. yılı" nedeniyle siyah çelenk bırakıldı.

Balkan Türkleri Federasyonu, Rumeli Dernekleri Federasyonu gibi sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden oluşan grup, Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğu önünde toplandı.

Grup üyeleri "Çamerya kanayan yaramız" yazılı siyah çelengi konsolosluğun önüne bıraktı.

Grup adına açıklama yapan Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve eski AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Yunanistan'ın 1944-1945 yılları arasında Yunanistan'ın Çamerya bölgesinde büyük katliam yaşanmasına sebep olduğunu, o bölgede yaşayan Arnavutlara karşı etnik temizlik yapıldığını ileri sürdü.

Yaşanan olaylarda çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini iddia eden Sait, şunları kaydetti:

"Katliamda 2 bin 900 erkek, 214 kadın ve 96 çocuk katledildi, 745 kadına da tecavüz edildi, 68 köyden 5 bin 800 ev yakıldı. 2 binin üzerinde insan baskı ve zulümlerden kaçarken yollarda hayatını kaybetti. Navarin'i, Tripoliçe'yi, Srebrenitsa'yı unutmak mümkün olmadığı gibi Çamerya soykırımını da unutmuyoruz, unutturmayacağız. Arnavutluk Meclisi 1994 yılında, 27 Haziran'ı Çamerya Arnavutlarına karşı yapılan soykırım günü olarak kabul etmiştir.

Bugün burada toplanmamızın sebebi Çamerya'da yaşanan katliamı unutmamak, katliamı yapanları unutmadığımızı göstermektir. Geçmişten ders alıp geleceğe yön vererek geleceği nefret üzerine değil barış yönünde tesis etmek gerektiğini hatırlatıyoruz."

Sait, Yunanlılara, silahlandırılmaması gereken Ege adalarını silahlandırıp ortamı germemelerini tavsiye ettiklerini belirtti.

Türk ve Yunan halkları arasında bir sorunun olmadığının altını çizen Sait, "Ama maalesef Yunanistan, Ege adalarını silahlandırarak orayı askerleştirerek olayı germektedir. Çamerya soykırımından bahsederken de bugünü gündeme getirmek istedik. Bugün yanımızda olan başkanlara teşekkür ediyorum. İnşallah Yunanistan bir an önce hatasından geri döner." dedi.

Açıklamaya, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Şuayip Toprak, Balkan Rumeli Konfederasyonu Yurtdışı Faaliyetler Komisyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ve dernek üyeleri katıldı.

Öte yandan Edirne Balkan Türkleri Federasyonunun binasında da Rıfat Sait ve araştırmacı Cevat Sedes'in konuşmacı olduğu "Çamerya katliamı" konulu panel düzenlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kariyer ve iş anlamında kendinizi sınayacağınız bir gün olacak. Bekleyen projeleri bitirin ve bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi düşünün. Olaylar size karmaşık gelse de çözümlemek için fırsatlarınızı değerlendirin.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün gezegensel dizilimlerin etkilerini daha derinden hissedeceğiniz bir zaman dilimi olacak. Gün içinde ruh halinizdeki tutarsızlıklar sizi mutsuz edebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirin ve sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün geçmişten gelen birtakım konuları gün yüzüne çıktığını fark edecek ve bunlarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz sorunlarla yüzleşmek omuzlarında biriken yüklerin hafiflemesine yardımcı olacak. Her gün yaptığınız sıkı çalışma için kendinizi ödüllendirmek adına özel bir şey yapın.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün sosyal anlamda kendinizi ifade etme konusunda zorluk yaşayacağınız bir gün olacak. Özellikle yeni tanıştığınız bir kişiyle aranızda yaşanacak problem sizin tüm ilişkilerinizi sorgulamanıza neden olacak. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha dikkatli olun ve insanları kırmamaya özen gösterin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bu dönemde sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak pek çok kişi olabilir. Özellikle ikili ilişkilerinizde uzun zamandır görüşmediğiniz bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan gelen yardım isteği karşısında şaşıracaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün günlük sorumluluklarınızı yerine getirmenin bile angaryaya dönüştüğü bir zaman dilimi olacak. Endişelenmeyin, gün içinde kontrolü kaybetmeden bütün işlerinizi sıraya koyduğunuzu göreceksiniz. İşiniz bittikten sonra, mümkünse arkadaşlarınızla bir araya gelmek veya gerçekten ilginizi çeken bir etkinliğe katılmak gibi biraz eğlence için planlar yapın. Hakediyorsunuz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları sınırlar ve kısıtlamalar arasında kaldığınızı hissettiğiniz bir gün olacak. Özellikle iş ve kariyer anlamında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Yapılması gerekeni yaptığınızdan emin olun. Gerektiğinde sabır ve özen göstermeyi başarmanız gerekebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendinizi iyimser ve pozitif hissedeceksiniz. Bu enerjiyi sevdiklerinizle paylaşmaya özen gösterin ve çevrenizde oluşacak pozitif havanın tadını çıkartın. Sevdiklerinizle zaman geçirmek sizi son zamanlarda etkisinde kaldığınız olumsuz ruh halinden dışarı çıkartacak.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün mükemmelliyetçiliğin zirvesini yaşayacağınız bir gün olacak. İhtiyacınız olan her şeye veya gerekli tüm bilgilere sahip değilseniz, düşünmek için biraz zaman ayırın. Eksik parçaları bulmak konusunda paniklemek yerine bir bağlantı listesi oluşturun ve yaptığınız planlama doğrultusunda emin adımlarla hedefinize yönelin.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün karamsarlığın seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme. Hâlâ beklemede olan birtakım işleri halletmek için en doğru zaman! Tünelin sonunda bir ışık varsa, sadece işler hızlanmakla kalmayacak, aynı zamanda neredeyse tamamladığınızı bilerek daha iyi hissedeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU