• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %0,00
Kırkpınar müzisyenliği kuşaktan kuşağa aktarılıyor

Kırkpınar müzisyenliği kuşaktan kuşağa aktarılıyor

Yağlı güreşlerin olmazsa olmazlarından davul zurna müzisyenliği, nesilden nesle aktarılıyor.

Özellikle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ndeki performanslarıyla dikkati çeken yağlı güreş davul zurna ekibi, kimi zaman cenk havasıyla pehlivanları hırslandırıyor kimi zaman da düşük tempoda güreşe ayar veriyor.

Notalarla güreşi yöneten müzisyenler, tecrübelerini usta çırak ilişkisiyle geleceğe aktarıyor.

Kırkpınar Müzisyenleri Derneği Başkan Yardımcısı ve ekibin şefi olarak görev yapan, mesleği soyadıyla müsemma 66 yaşındaki Alaattin Zurnacı, AA muhabirine, 52 yıldır Er Meydanı’nda zurna çaldığını söyledi.

Mesleğini dedesi ve babasından öğrendiğini anlatan Zurnacı, “11-12 yaşındaydım, babam ve dedemlerle Kırkpınar zamanı Sarayiçi’ne gidip ustalarımın yanında merakımdan davul çalardım. Ustaların çaldığı zurnaları takip ediyordum. Kendim de Edirne Kırkpınar sahasında bu yıl tam 53 yılını tamamlamış oluyorum. Bu bizim sanatımız atadan, dededen, babadan gelmekte. Hakemi, cazgırı, davul zurnası ve pehlivanı ile dünyada Edirne Kırkpınar’ı bir numaradır.” diye konuştu.

Ekipte yaşlısından gencine 40 kişinin bulunduğunu belirten Zurnacı, Kırkpınar’da yeniden görev yapacağı için kendini şanslı hissettiğini sözlerine ekledi.

– Zurnacı ailesi aynı ekipte yer alıyor

58 yaşındaki zurnazen Raif Zurnacı da 14 yaşında başladığı mesleğini ilk günkü sevgiyle icra ettiğini belirtti.

Er Meydanı’nda zurna çaldığı zaman çok heyecanlandığını dile getiren Zurnacı, “Benim için Er Meydanı’nda güreşçilere zurna çalmak güzel bir şey.” dedi.

Alaattin Zurnacı’nın 50 yaşındaki davulcu oğlu Hayati Zurnacı da 15 yaşında ekipte yer almaya başladığını anlattı.

Kırkpınar’da davul çalmanın çok anlamlı olduğunu ifade eden Zurnacı, davulsuz zurnasız güreşlerin düşünülemeyeceğini belirtti.

Grup üyelerinden 45 yaşındaki Remzi Küçük ile 20 yaşındaki İlhan Karabayır da sezon güreşlerinde pek çok organizasyonda, Türkiye’nin her yanındaki güreşlerde çaldıklarını ama Kırkpınar’ın başka olduğunu söyledi.

Grubun en küçüğü, 14 yaşındaki davulcu Okan Aldırmaz da mesleğini severek yaptığını ifade etti.

İlk kez Kırkpınar’da çalacağı için heyecanlı olduğunu dile getiren Aldırmaz, “Kırkpınar’da heyecanlanıyoruz. Bu mesleği severek yapıyoruz, biz çalmasak zaten güreşler heyecansız olur. Çok mutlu oluyoruz davullar çaldığı zaman. Bizden tecrübeli ağabeylerimizi takip ediyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kariyer ve iş anlamında kendinizi sınayacağınız bir gün olacak. Bekleyen projeleri bitirin ve bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi düşünün. Olaylar size karmaşık gelse de çözümlemek için fırsatlarınızı değerlendirin.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün gezegensel dizilimlerin etkilerini daha derinden hissedeceğiniz bir zaman dilimi olacak. Gün içinde ruh halinizdeki tutarsızlıklar sizi mutsuz edebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirin ve sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün geçmişten gelen birtakım konuları gün yüzüne çıktığını fark edecek ve bunlarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz sorunlarla yüzleşmek omuzlarında biriken yüklerin hafiflemesine yardımcı olacak. Her gün yaptığınız sıkı çalışma için kendinizi ödüllendirmek adına özel bir şey yapın.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün sosyal anlamda kendinizi ifade etme konusunda zorluk yaşayacağınız bir gün olacak. Özellikle yeni tanıştığınız bir kişiyle aranızda yaşanacak problem sizin tüm ilişkilerinizi sorgulamanıza neden olacak. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha dikkatli olun ve insanları kırmamaya özen gösterin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bu dönemde sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak pek çok kişi olabilir. Özellikle ikili ilişkilerinizde uzun zamandır görüşmediğiniz bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan gelen yardım isteği karşısında şaşıracaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün günlük sorumluluklarınızı yerine getirmenin bile angaryaya dönüştüğü bir zaman dilimi olacak. Endişelenmeyin, gün içinde kontrolü kaybetmeden bütün işlerinizi sıraya koyduğunuzu göreceksiniz. İşiniz bittikten sonra, mümkünse arkadaşlarınızla bir araya gelmek veya gerçekten ilginizi çeken bir etkinliğe katılmak gibi biraz eğlence için planlar yapın. Hakediyorsunuz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları sınırlar ve kısıtlamalar arasında kaldığınızı hissettiğiniz bir gün olacak. Özellikle iş ve kariyer anlamında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Yapılması gerekeni yaptığınızdan emin olun. Gerektiğinde sabır ve özen göstermeyi başarmanız gerekebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendinizi iyimser ve pozitif hissedeceksiniz. Bu enerjiyi sevdiklerinizle paylaşmaya özen gösterin ve çevrenizde oluşacak pozitif havanın tadını çıkartın. Sevdiklerinizle zaman geçirmek sizi son zamanlarda etkisinde kaldığınız olumsuz ruh halinden dışarı çıkartacak.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün mükemmelliyetçiliğin zirvesini yaşayacağınız bir gün olacak. İhtiyacınız olan her şeye veya gerekli tüm bilgilere sahip değilseniz, düşünmek için biraz zaman ayırın. Eksik parçaları bulmak konusunda paniklemek yerine bir bağlantı listesi oluşturun ve yaptığınız planlama doğrultusunda emin adımlarla hedefinize yönelin.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün karamsarlığın seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme. Hâlâ beklemede olan birtakım işleri halletmek için en doğru zaman! Tünelin sonunda bir ışık varsa, sadece işler hızlanmakla kalmayacak, aynı zamanda neredeyse tamamladığınızı bilerek daha iyi hissedeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU