• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %0,00
Üniversitede gerçeği aratmayan tatbikat

Üniversitede gerçeği aratmayan tatbikat

Trakya Üniversitesi Rektörlüğünde deprem ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Senaryo gereği 30 saniye süren depremde çalışanlar, “çök kapan” taktiği ile depremin son ermesini bekledikten sonra acil kurtarma görevlilerince tahliye edildi.

Dolapların devrilmesi sonucu yaralanan bir kişi AFAD, Rektörlük Acil Durum ile üniversitenin arama kurtarma ekiplerince bulunduğu yerden kurtarıldı.

Enkaz altında kalan bir çalışansa itfaiye ve UMKE ekiplerinin çalışmasıyla mahsur kaldığı noktadan çıkarıldı.

Yaralılara 112 Acil Sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Rektörlük binasının 4. katında mahsur kalan kazazede ise yine AFAD ekipleri tarafından ip ve sedye yardımıyla aşağıya indirildi.

Tatbikat gereği çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti, dumandan etkilenen bir kişi itfaiye ekiplerince merdivenle kurtarıldı.

Tatbikatın ardından rektörlük çalışanları ve akademisyenler, ekipler tarafından afetlere karşı bilgilendirildi.

TÜ Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğretim Görevlisi Burak İşçimen, gazetecilere, Türkiye’nin yüzde 71’inin deprem bölgesinde yer aldığını belirterek nüfusun yüzde 66’sının afet bölgelerinde yaşadığını anlattı.

İşçimen, “Sadece deprem olarak aklımıza gelmesin. Edirne’de de zaman zaman sel baskınları ve bu nedenle sıkıntılar yaşanabiliyor. Afetlerle ilgili bir master plan hazırladık. Üniversite olarak sivil savunmaya önem veriyoruz. Nehir taşkınına karşı da tatbikat yapacağız.” diye konuştu.

Sivil Savunma Amiri Hüseyin Türkel ise üniversitenin 40. yılında 40 tatbikat yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu ifade eden Türkel, şunları kaydetti:

“İstanbul depreminin gerçekleşmeme gibi bir durumu yok, sadece süresiyle alakalı bir bilgi birikimimiz yok. Bizlere Trakya’da iyi bir bölgede olduğumuz lanse ediliyor. Bu da bizim insanlarımızın rahat hareket etmesine neden oluyor. Artık küreselleşen dünyada başka alanlarda sahalarda yer alabiliriz. Bizim de en yakınımızda İstanbul var. Oraya gittiğimizde böyle bir olayla karşılaştığımızda kendimiz ve yakınlarımız için ne yapabileceğimizi bilmemiz gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kariyer ve iş anlamında kendinizi sınayacağınız bir gün olacak. Bekleyen projeleri bitirin ve bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi düşünün. Olaylar size karmaşık gelse de çözümlemek için fırsatlarınızı değerlendirin.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün gezegensel dizilimlerin etkilerini daha derinden hissedeceğiniz bir zaman dilimi olacak. Gün içinde ruh halinizdeki tutarsızlıklar sizi mutsuz edebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirin ve sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün geçmişten gelen birtakım konuları gün yüzüne çıktığını fark edecek ve bunlarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz sorunlarla yüzleşmek omuzlarında biriken yüklerin hafiflemesine yardımcı olacak. Her gün yaptığınız sıkı çalışma için kendinizi ödüllendirmek adına özel bir şey yapın.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün sosyal anlamda kendinizi ifade etme konusunda zorluk yaşayacağınız bir gün olacak. Özellikle yeni tanıştığınız bir kişiyle aranızda yaşanacak problem sizin tüm ilişkilerinizi sorgulamanıza neden olacak. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha dikkatli olun ve insanları kırmamaya özen gösterin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bu dönemde sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak pek çok kişi olabilir. Özellikle ikili ilişkilerinizde uzun zamandır görüşmediğiniz bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan gelen yardım isteği karşısında şaşıracaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün günlük sorumluluklarınızı yerine getirmenin bile angaryaya dönüştüğü bir zaman dilimi olacak. Endişelenmeyin, gün içinde kontrolü kaybetmeden bütün işlerinizi sıraya koyduğunuzu göreceksiniz. İşiniz bittikten sonra, mümkünse arkadaşlarınızla bir araya gelmek veya gerçekten ilginizi çeken bir etkinliğe katılmak gibi biraz eğlence için planlar yapın. Hakediyorsunuz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları sınırlar ve kısıtlamalar arasında kaldığınızı hissettiğiniz bir gün olacak. Özellikle iş ve kariyer anlamında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Yapılması gerekeni yaptığınızdan emin olun. Gerektiğinde sabır ve özen göstermeyi başarmanız gerekebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendinizi iyimser ve pozitif hissedeceksiniz. Bu enerjiyi sevdiklerinizle paylaşmaya özen gösterin ve çevrenizde oluşacak pozitif havanın tadını çıkartın. Sevdiklerinizle zaman geçirmek sizi son zamanlarda etkisinde kaldığınız olumsuz ruh halinden dışarı çıkartacak.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün mükemmelliyetçiliğin zirvesini yaşayacağınız bir gün olacak. İhtiyacınız olan her şeye veya gerekli tüm bilgilere sahip değilseniz, düşünmek için biraz zaman ayırın. Eksik parçaları bulmak konusunda paniklemek yerine bir bağlantı listesi oluşturun ve yaptığınız planlama doğrultusunda emin adımlarla hedefinize yönelin.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün karamsarlığın seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme. Hâlâ beklemede olan birtakım işleri halletmek için en doğru zaman! Tünelin sonunda bir ışık varsa, sadece işler hızlanmakla kalmayacak, aynı zamanda neredeyse tamamladığınızı bilerek daha iyi hissedeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU