• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %0,00
Çiftçi yağış bekliyor

Çiftçi yağış bekliyor

Türkiye’nin önemli ayçiçeği üretim merkezlerinden Trakya’da üreticiler yüksek verim için ürünlerinin gelişim döneminde yağış bekliyor.

Trakya’da “sarı gelin” olarak anılan ayçiçekleri Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da tarlaları sarıya boyadı.

Bahar yağışları ve büyüme dönemindeki mevsim şartlarının istenen düzeyde ilerlemesiyle ayçiçekleri güzel bir seviyeye ulaştı. Üreticiler, gelişim dönemine giren ayçiçeğinin yüksek verime ulaşması için gözünü yağmura çevirdi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, çiftçilerin güzel bir ayçiçeği sezonu için yağış beklediğini söyledi.

Ayçiçeğinin gelişim sürecinde suya ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Arabacı, “Geçen düşen yağmurlar ayçiçeğinin baş yapısının oluşumunu rahatlattı, iyi bir yağış olmuştu. Bu dönemde gelecek yağış hem başın olgunlaşmasına hem de taneyi beslemesine yardımcı olur” dedi.

Arabacı, yağışlar ve mevsim şartlarının uygun olması halinde iyi verim alınacağını dile getirdi.

Bereketli ve hayırlı bir sezon dileyen Arabacı, “Şu an gidişat kötü değil, iyi gidiyor. Tabi inşallah yakın zamanda güzel bir yağış alırız. Bu yağışları aldığımız taktirde bol ve bereketli bir sezon geçiririz diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

– “Çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alacak”

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise Tekirdağ’ın ayçiçeği üretiminde önemli bir yeri olduğunu dile getirdi.

Bu yıl yağış durumuna göre ayçiçeğinde yüksek verim olabileceğini belirten Öcal, “Tekirdağ’da bu yıl 1 milyon 500 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldı. Bu yıl ekim zamanında yağışlar da çiftçinin istediği şekilde oldu. Ayçiçekleri açmaya başladı. Bu dönemlerde yağış olması durumunda çiftçilerimiz için güzel verimler bekliyoruz. Çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alacak inşallah. Şu ana kadar üreticilerimizden hastalık ve zarar konusunda bir olumsuzluk yok.” dedi.

Tekirdağ’da 600 dekar alanda ayçiçeği ekimi yapan Metin Arabacı, bu dönemlerde yağacak yağışların ayçiçeklerinde verimi daha da artıracağını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ayçiçekleri bu sene uygun zamanda ekildi. İlk ekim zamanındaki yağış miktarı yeterliydi. Şu anda bölgemizde kurak bir sezon geçiriyoruz. Ayçiçekleri de çiçek döneminde. Bu dönemler de yağış olursa rekor verimlere ulaşırız. İlimizde dekarda 200-250 kilogram verim bekliyoruz. Yağış olursa dekarda 300-350 kilogram verimleri yakalarız. Köylerde yağış alan yerler var ama özellikle deniz kenarları fazla yağış almadı.”

– “275 bin ton ayçiçeği hedefliyoruz”

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy da Kırklareli’nde ayçiçeği gelişiminin çok güzel olduğunu belirtti.

Bu yıl ekili alanların güzel yağış aldığını ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:

“Trakya toprakları çok verimli. Bu topraklarda yetiştirilen hububat verimli ve yüksek kaliteli oluyor. Geçen yıl 240 bin ton verim elde ettik. Bu yıl 275 bin ton ayçiçeği hedefliyoruz. Sulanabilir tarım arazilerinde dekara 450 kilograma kadar verim alıyoruz. Bölgede sulanabilir arazilerimizde de artış oldu. Bu da verime yansıyacaktır. Bir yada iki kez yeteri kadar yağış alabilirsek hedeflediğimiz rakamın üstüne de çıkabiliriz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün kariyer ve iş anlamında kendinizi sınayacağınız bir gün olacak. Bekleyen projeleri bitirin ve bir sonraki adımda ne yapmak istediğinizi düşünün. Olaylar size karmaşık gelse de çözümlemek için fırsatlarınızı değerlendirin.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün gezegensel dizilimlerin etkilerini daha derinden hissedeceğiniz bir zaman dilimi olacak. Gün içinde ruh halinizdeki tutarsızlıklar sizi mutsuz edebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirin ve sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün geçmişten gelen birtakım konuları gün yüzüne çıktığını fark edecek ve bunlarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz sorunlarla yüzleşmek omuzlarında biriken yüklerin hafiflemesine yardımcı olacak. Her gün yaptığınız sıkı çalışma için kendinizi ödüllendirmek adına özel bir şey yapın.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün sosyal anlamda kendinizi ifade etme konusunda zorluk yaşayacağınız bir gün olacak. Özellikle yeni tanıştığınız bir kişiyle aranızda yaşanacak problem sizin tüm ilişkilerinizi sorgulamanıza neden olacak. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha dikkatli olun ve insanları kırmamaya özen gösterin.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bu dönemde sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak pek çok kişi olabilir. Özellikle ikili ilişkilerinizde uzun zamandır görüşmediğiniz bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan gelen yardım isteği karşısında şaşıracaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün günlük sorumluluklarınızı yerine getirmenin bile angaryaya dönüştüğü bir zaman dilimi olacak. Endişelenmeyin, gün içinde kontrolü kaybetmeden bütün işlerinizi sıraya koyduğunuzu göreceksiniz. İşiniz bittikten sonra, mümkünse arkadaşlarınızla bir araya gelmek veya gerçekten ilginizi çeken bir etkinliğe katılmak gibi biraz eğlence için planlar yapın. Hakediyorsunuz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları sınırlar ve kısıtlamalar arasında kaldığınızı hissettiğiniz bir gün olacak. Özellikle iş ve kariyer anlamında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Yapılması gerekeni yaptığınızdan emin olun. Gerektiğinde sabır ve özen göstermeyi başarmanız gerekebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendinizi iyimser ve pozitif hissedeceksiniz. Bu enerjiyi sevdiklerinizle paylaşmaya özen gösterin ve çevrenizde oluşacak pozitif havanın tadını çıkartın. Sevdiklerinizle zaman geçirmek sizi son zamanlarda etkisinde kaldığınız olumsuz ruh halinden dışarı çıkartacak.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün mükemmelliyetçiliğin zirvesini yaşayacağınız bir gün olacak. İhtiyacınız olan her şeye veya gerekli tüm bilgilere sahip değilseniz, düşünmek için biraz zaman ayırın. Eksik parçaları bulmak konusunda paniklemek yerine bir bağlantı listesi oluşturun ve yaptığınız planlama doğrultusunda emin adımlarla hedefinize yönelin.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün karamsarlığın seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme. Hâlâ beklemede olan birtakım işleri halletmek için en doğru zaman! Tünelin sonunda bir ışık varsa, sadece işler hızlanmakla kalmayacak, aynı zamanda neredeyse tamamladığınızı bilerek daha iyi hissedeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU