Tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi çiftçilere “örnek” olacak

Tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi çiftçilere “örnek” olacak

Edirne’de, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün kurduğu deneme bahçesinde tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirilerek çiftçilere örnek olunması amaçlanıyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Karaağaç’taki yerleşkesinde Trakya Kalkınma Ajansının desteğiyle 10 dekarlık alanda kurulan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Boya Bitkileri Bahçesi’nde 60 tür yetiştiriliyor.

Adaçayı, kekik, biberiye ve safran gibi bitkiler deneme bahçesinde yetiştirilerek bölgeye adaptasyonu ve verimliliği test ediliyor.

İlaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde kullanılan yüksek getirili bitkilerin bölgede üretiminin yaygınlaştırılarak çiftçilere gelir sağlanması hedefleniyor.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine, bahçenin oluşturulması için çalışmalara 2019’da başlandığını ve bitkilerin gelişimiyle bahçeden örnek ürünler elde edildiğini söyledi.

Bahçede tek yıllık bitki çeşitlerinin yanında çok yıllık türlerin olduğunu belirten Tülek, “Bu bitkilerin bir bölümü çalı formunda bir bölümü ise ağaç formunda olan çeşitler. Bunların arasında bölgemiz için ön plana çıkan bitkilerden safran, adaçayı, kekik, gülhatmi, tarhun otu, sarı kantaron, biberiye, aronya ve mürver gibi çok farklı bitkiler bulunuyor. ” dedi.

– Katma değeri yüksek bitkilerin yaygınlaştırılması hedefleniyor

Tülek, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminin bölge genelinde yaygınlaşmasını istediklerini ifade etti.

Bahçede ekimi yapılan türlerin bölgenin iklim ve toprak yapısına uygunluğunun incelendiğini dile getiren Tülek, “Biz öncelikle bölgemizde mevcut türlerin adaptasyon kabiliyetini görmek istiyoruz. Amacımız, burada üreticilerimize, kıymetli çiftçilerimize model olmak. Bundan sonraki aşamalarda çiftçilerimizin bu üretim işlemlerini yaparak katma değer yaratmaları ve gelir düzeylerini yükseltmeleri.” diye konuştu.

Tülek, bahçedeki bitki çeşitliliğini artırmak için Türkiye’de diğer enstitüler ve Bulgaristan’da bulunan Gül ve Tıbbi Bitkiler Araştırma Enstitüsü ile iş birliği yaptıklarını söyledi.

Genetik materyal ve çeşitlilik noktasında sıkıntı yaşamadıklarını belirten Tülek, bölgeye uyum sağlayacak türlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Bölgede üretilen bitkilere alternatif çeşitler eklemeyi amaçladıklarını dile getiren Tülek, şunları kaydetti:

“Bu bitki türlerinin içinde yoğun emek isteyen çeşitler var ama gelir anlamında bakıldığında birim alandan daha yüksek gelir getirisi söz konusu. Bölgemizde özellikle küçük aile işletmelerinde bu işin verimli olarak yapılabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda da üretim yapmak isteyen ve müracaat eden birçok üreticimiz var. Edirne Valiliği uhdesinde Trakya Kalkınma Ajansının destekleriyle 2019 yılında başlayan çalışmalarımız devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de burada birçok bitkinin potansiyelini görebiliyoruz. Önümüzdeki dönemde yapacağımız çalıştaylar ve değişik organizasyonlarla çiftçilerimizi buraya davet edip onların bu çalışmaları görmesini ve uygulamaya geçmelerini amaçlıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU