Aile hekimine hakaret edince “artırılmış” ceza verildi

Aile hekimine hakaret edince “artırılmış” ceza verildi

Edirne’de aile hekimine hakaret eden şüpheliye 7 bin 80 lira para cezası verildi.

Edirne 5. Asliye Caza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına şüpheli O.Ş. ve avukatı katıldı.

Şüpheli O.Ş, ifadesinde doktora hakaret etmediğini ve suçsuz olduğunu savundu.

Mahkeme şüphelinin söylediği “soytarı” sözüyle “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçu”nu işlediğine hükmetti. O.Ş’ye 7 bin 80 lira para cezası verdi.

Şüpheli O.Ş. geçen yıl Serhat Aile Sağlığı Merkezine gelerek başka bir hekim tarafından çocuğuna yazılan ilaçları reçeteye yazdırmak istemiş, görevli doktor Özlem Önal’ın “hastayı görmeden ilaç yazmamız yasak ” demesi üzerine doktorla tartışmıştı.

Doktor Önal, bunun üzerine kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle O.Ş’den şikayetçi olmuş, ifadesi alınan şüpheli hakkında dava açılmıştı.

– “İşimizi yaparken hakarete uğradık”

Önal, AA muhabirine aile sağlığı merkezine kayıtlı olmayan bir kadının merkeze geldiğini ve oğluna ait olan özel bir doktorda yazılan reçetenin yazılmasını talep ettiğini söyledi.

Hasta olmadan işlemi yapamayacağını, hastanın merkeze getirilmesini ve muayeneden geçirilmesi gerektiğini belirttiğini anlatan Önal, şunları kaydetti:

“Daha sonra o bayanın eşi geldi ve ısrarla reçeteyi yazdırmak istediğini söyledi. Çocuğunun ateşi olduğunu belirtti, şikayetlerini söyledi. Ben de hastayı görmeden işlem yapamayacağımı, muayene etmek gerektiğini söyledim. ‘Hastayı zaten muayene ettiler’ dedi. Özel de yazılmış bir reçeteydi, o zaman reçeteyi alabileceklerini söyledim. Onun üzerine de para ödediklerini söyledi. Ben tekrar onun üzerine ‘çocuk gelsin muayene edeceğim gerek görürsem gerekli ilaçları reçete edebileceğimi’ söyledim.

Onun üzerine kişi birden başladı ‘cahil’, ‘terbiyesiz’, ‘küstah’, ‘soytarı’ ve ifade edemeyeceğim sözler söyledi. ‘Zaten devlete para veriyoruz, bir daha tekrar mı para vereceğiz’ şeklinde ısrarla hakaretlerine devam etti. Onun üzerine ben o kişiye beklemesini ve polisi arayacağımı söyledim, o sırada kişi buradan uzaklaştı.”

Önal, işini yapmak isterken hakarete uğradığını ifade etti.

– “Hipokrat yemini ettik”

Bir hekim olarak görevinin en iyi şekilde yapmaya çalıştığını dile getiren Önal, “Benim için burada çok basit yerimden kalkmadan kimlik numarasını girip ilaçları yazardım, kavga çıkmazdı. Ancak ettiğimiz bir yemin var. Hem o yemine sadık kalmak adına hem de o çocuğu kendi çocuğum olarak düşünüyorum. Belki farklı bir şey gelişmiş olabilir. Görmeden ilaç yazmak istemediğim için, işimi yapmak istemediğim için hakarete uğradım ve dava açtım.” dedi.

Önal, mahkemenin sanığa 425 gün idari para cezası uyguladığını belirtti.

Cezanın artırılmış halde uygulandığının altını çizen Önal, şöyle devam etti:

“İlk başta 365 gün adli para cezası vermiş 1/6 oranında arttırılmış. Genelde televizyonlarda hep indirim duyarız burada artırıldı. Çünkü kamu görevlisine görevini yaptığı sırada hakaret suçu olarak değerlendirdi ‘soytarı’ kelimesini özellikle.

Kişi 7 bin 80 lira adli para cezasıyla cezalandırıldı ve mahkeme masraflarını da karşı tarafa verdi. Hükmün açıklanmasını geri bıraktı ancak bu tarz bir suçu 5 yıl içerisinde tekrar işlerse yeniden yargılama yolunu açık bıraktı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ceza doktor hakaret

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün sosyal anlamda enerjinizin yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Günü arkadaşlarınızla zaman geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni insanların hayatınıza girdiğini görecek ve genişleyen çevrenizin sizi mutlu ettiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda aşk hayatınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, ev hayatınızda birtakım değişiklikler yaşayacaksınız. Belki yeni bir ev arkadaşı ya da taşınma durumu söz konusu olabilir. Bugün sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Bu yüzden sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek için bu fırsatı değerlendirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün uzun süredir görüşmediğiniz bir yakınınızla karşılacaksınız. Bu karşılaşma geçmişin tozlu sayfalarını açığa çıkartan bir yüzleşmeye dönüşecek. Bu tesadüfi durumun sonrasında geçmişinizi yeniden gözden geçirmek için kendinize zaman tanıyacaksınız.
 

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün kendiniz için yeni bir şey yapmanın zamanı geldi. Uzun zamandır kendinize zaman ayırmadığınızı fark edecek ve bugünü kişisel bakım gününüz ilan edeceksiniz. Sevdiklerinizle görüşecek sosyal açıdan kendinizi mutlu hissedeceksiniz. İşleri yavaş yavaş yoluna koyuyorsunuz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçlar bugün tamamen kişisel hobilerinize ve zevklerinize ayırdığınız bir gün olacak. Özellikle sosyal anlamda yapacağınız görüşmeler kendinizi daha iyi hissettirecek. Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınız ya da aile ferdinden gelecek olan haberle birlilkte sosyal anlamda aktif olduğunuz bir dönem başlayacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, uzun zamandır hayatınızın değişmeye başladığı bir dönemin içindesiniz ve bugün özellikle bu değişimin etkilerini somut bir şekilde göreceksiniz. Enerjiniz, coşkunuz ve heyecanınız yüksek. Bu nedenle adımlarınızı bir kez daha gözden geçirerek açmanız yararlı olur.

AKREP BURCU YORUMU

Geçen yıl boyunca biriktirdiğiniz tüm duygusal çöpleri temizleyin. Sizi ayakta tuttuğunu düşündüğünüz birçok şey aslında sizi engelliyor ve onlardan kurtulduğunuzda hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha hafif hissedeceksiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu iş birliği şart, özellikle de bitirmeniz gereken ve kendi başınıza tamamlayamayacağınız şeyler varsa. Başkalarıyla ve diğer insanlarla ne kadar çok şey yaparsanız, evren sizin için o kadar fazlasını yapacaktır. Bu kozmik bir vaattir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu kendi ihtiyaçlarınızı ilk sıraya koyun ve yaptığınız şeyi herkes onaylamıyorsa endişelenmeyin. Zodyak'ın ana işaretlerinden biri olarak, diğer birçok insandan daha yükseğe nişan almanız doğaldır. Senin de büyük fikirlerin ve büyük hedeflerin var.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU