Yüksek verim için “kimyasal değil hayvansal gübre kullanın” tavsiyesi

Yüksek verim için “kimyasal değil hayvansal gübre kullanın” tavsiyesi

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, toprak kirliliğinin önüne geçilmesi ve verimin yükseltilmesi için hayvansal gübre kullanımının arttırılması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Aşık, AA muhabirine, Türkiye’nin iklim ve toprak açısından şanslı bir ülke olduğunu, özellikle bazı bölgelerde verim potansiyeli yüksek toprağın bulunduğunu belirtti.

Sağlıklı gıdaların sağlıklı topraklarda yetiştiğini, bu nedenle toprak kirliliğinin önüne geçmek için bazı önlemler alınması gerektiğini anlatan Aşık, devletin aldığı önlemler dışında üreticilerin de bu konuya dikkat etmesinin önemini vurguladı.

Toprağın sağlıklı olması için bazı uygulamalar yapılabileceğini anlatan Aşık, şöyle devam etti:

“Toprağımıza önem verelim, kirletmeyelim. Toprağımızı eski kalitesine döndürmek için üreticilere de bazı görevler düşüyor. Türkiye’de topraklarımızda organik maddelerin giderek azaldığını görüyoruz. Bu nedenle kimyasal değil de hayvansal kökenli gübreler kullanalım. Topraktaki organik madde içeriğini yükseltelim. Toprak sağlığının anahtar birleşimi, organik madde kullanımıdır. Sularımızı, nehirlerimizi temiz tutalım. Nehirleri kirletirsek, sanayi kökenli kirlilik yaratırsak, topraklarımız da kirlenir.”

Aşık, insanların sağlıklı gıdaya ulaşmasında toprağın büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Toprak kirliliğinin su ve hava kirliliği gibi görünür olmadığını anlatan Barış Bülent Aşık, toprağa birim alanda daha fazla ürün elde etmek için kimyasal anlamda ne varsa atıldığını, bunun da toprağın kirlenmesine ve sağlığını kaybetmesine neden olduğunun altını çizdi.

– “Anız yakmak toprağı yakmakla eşdeğer”

Aşık, buğday hasadından sonra anız yakmanın toprağa çok zarar verdiğini belirtti.

Anız yakmanın yasaklanmasının çok doğru bir karar olduğunu anlatan Aşık, şunları kaydetti:

“Anız yakmak toprağı yakmakla eşdeğer bir şey. Anız yaktığınızda toprağa kazandıracağımız organik karbonu yok ediyoruz, havaya veriyoruz. Havadaki karbon miktarını arttırıyoruz. Bizim amacımız havayı kirleten fazla karbonu toprakta tutmak. Havaya verdiğimizde zararlı olan karbon, toprağa verdiğimizde toprağı canlandıran kilit eleman. Topraktaki mikroorganizmaların enerji kaynağı. O nedenle anızları kesinlikle yakmamamız gerekiyor. Elimizde bitkisel olsun, hayvansal olsun ne kadar organik kökenli karbon kökenli atık varsa, onları uygun işlemlerden geçirdikten sonra, uygun dozlarda toprağa uygulamamız gerekiyor. Topraklarımızda organik madde içeriğini ne kadar arttırabilirsek, gelecekte de o topraklarda kaliteli ve yüksek verim alma şansımız yüksek.”

Aşık, sağlıklı gıda ve gelecek nesillere sağlıklı toprak bırakmak için mutlaka kimyasal kullanımın azaltılarak organik madde kullanımının arttırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün sosyal anlamda enerjinizin yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Günü arkadaşlarınızla zaman geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni insanların hayatınıza girdiğini görecek ve genişleyen çevrenizin sizi mutlu ettiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda aşk hayatınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, ev hayatınızda birtakım değişiklikler yaşayacaksınız. Belki yeni bir ev arkadaşı ya da taşınma durumu söz konusu olabilir. Bugün sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Bu yüzden sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek için bu fırsatı değerlendirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün uzun süredir görüşmediğiniz bir yakınınızla karşılacaksınız. Bu karşılaşma geçmişin tozlu sayfalarını açığa çıkartan bir yüzleşmeye dönüşecek. Bu tesadüfi durumun sonrasında geçmişinizi yeniden gözden geçirmek için kendinize zaman tanıyacaksınız.
 

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün kendiniz için yeni bir şey yapmanın zamanı geldi. Uzun zamandır kendinize zaman ayırmadığınızı fark edecek ve bugünü kişisel bakım gününüz ilan edeceksiniz. Sevdiklerinizle görüşecek sosyal açıdan kendinizi mutlu hissedeceksiniz. İşleri yavaş yavaş yoluna koyuyorsunuz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçlar bugün tamamen kişisel hobilerinize ve zevklerinize ayırdığınız bir gün olacak. Özellikle sosyal anlamda yapacağınız görüşmeler kendinizi daha iyi hissettirecek. Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınız ya da aile ferdinden gelecek olan haberle birlilkte sosyal anlamda aktif olduğunuz bir dönem başlayacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, uzun zamandır hayatınızın değişmeye başladığı bir dönemin içindesiniz ve bugün özellikle bu değişimin etkilerini somut bir şekilde göreceksiniz. Enerjiniz, coşkunuz ve heyecanınız yüksek. Bu nedenle adımlarınızı bir kez daha gözden geçirerek açmanız yararlı olur.

AKREP BURCU YORUMU

Geçen yıl boyunca biriktirdiğiniz tüm duygusal çöpleri temizleyin. Sizi ayakta tuttuğunu düşündüğünüz birçok şey aslında sizi engelliyor ve onlardan kurtulduğunuzda hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha hafif hissedeceksiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu iş birliği şart, özellikle de bitirmeniz gereken ve kendi başınıza tamamlayamayacağınız şeyler varsa. Başkalarıyla ve diğer insanlarla ne kadar çok şey yaparsanız, evren sizin için o kadar fazlasını yapacaktır. Bu kozmik bir vaattir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu kendi ihtiyaçlarınızı ilk sıraya koyun ve yaptığınız şeyi herkes onaylamıyorsa endişelenmeyin. Zodyak'ın ana işaretlerinden biri olarak, diğer birçok insandan daha yükseğe nişan almanız doğaldır. Senin de büyük fikirlerin ve büyük hedeflerin var.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU