Vefatının 502.yılında Tekirdağ’da anıldı

Vefatının 502.yılında Tekirdağ’da anıldı

Dokuzuncu Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, vefatının 502. yılı dolayısıyla Tekirdağ’da anıldı.

Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde düzenlenen anma programında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Yavuz Sultan Selim’in Tekirdağ’da vefat ettiğini söyledi.

Selim’i anma programının 3 yıldır Valilik himayesinde yapıldığını aktaran Hacıoğlu, programa katkı verenlere teşekkür etti.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen ise Yavuz Sultan Selim döneminin ikindi güneşine benzetildiğini belirtti.

Yavuz Sultan Selim’in Osmanlı Devleti’ne tehdit olabilecek tüm hareketleri önlediğini, bütün İslam dünyasına hakim olduğunu belirten Emecen, şöyle devam etti:

“Kısa süren saltanatıyla yapmış olduğu faaliyetlerle Osmanlı Devleti kısa zaman içerisinde bir kırılma noktası yaşadı. Çok farklı bir yönelim içerisine girdi. Bu mirası daha sonra torunları tarafından devam ettirildi. Yavuz Sultan Selim’in çok kısa bir saltanatı var 8 yıl. Şeyhülislam Kemal Paşazade, Yavuz Sultan Selim’in dönemini ikindi güneşine benzetir. İkindi güneşi bilindiği üzere kısa sürer fakat gölgesi uzundur. O yüzden zamanı az ama tesiri çok uzun süren, çok büyük faaliyetler yapmış olan bir sultan olarak tanımlamakta.”

Yavuz Sultan Selim’in 25 yıllık Trabzon şehzadeliği olduğunu anlatan Emecen, şunları kaydetti:

“Yavuz Sultan Selim, 8 yıllık saltanatı boyunca özelikle doğuya yönelik yapmış olduğu faaliyetleri sebebiyle bir takım aldığı tedbirler dolayısıyla hayli tartışmalı hale de gelmiştir. 8 yıl boyunca faaliyetlerinde doğuya yönelerek, o dönemde Osmanlı Devleti’ni gerçek anlamda büyük bir tehdit olan ve adeta alt tabanını çeken iri bir hareketi önlemek ile işe başladı. Ardından bütün İslam dünyasına hakim oldu. İslam dünyasının liderliğini üstlenecek bir durumu miras bıraktı. 25 yıllık bir Trabzon şehzadeliği var. Aslında ömrünün çoğunu Trabzon’da geçirdi. Orada faaliyetlerde bulunurken, doğudaki gelişmeleri çok yakından takip etti.”

Daha sonra Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftü Vekili Yusuf Bektaş dua ettirdi.

Programa Tekirdağ Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ve kurum müdürleri de katıldı.

Programın ardından protokol üyeleri Yavuz Sultan Selim Han Fotoğraf Sergisi’ni gezdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün sosyal anlamda enerjinizin yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Günü arkadaşlarınızla zaman geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni insanların hayatınıza girdiğini görecek ve genişleyen çevrenizin sizi mutlu ettiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda aşk hayatınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, ev hayatınızda birtakım değişiklikler yaşayacaksınız. Belki yeni bir ev arkadaşı ya da taşınma durumu söz konusu olabilir. Bugün sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Bu yüzden sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek için bu fırsatı değerlendirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün uzun süredir görüşmediğiniz bir yakınınızla karşılacaksınız. Bu karşılaşma geçmişin tozlu sayfalarını açığa çıkartan bir yüzleşmeye dönüşecek. Bu tesadüfi durumun sonrasında geçmişinizi yeniden gözden geçirmek için kendinize zaman tanıyacaksınız.
 

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün kendiniz için yeni bir şey yapmanın zamanı geldi. Uzun zamandır kendinize zaman ayırmadığınızı fark edecek ve bugünü kişisel bakım gününüz ilan edeceksiniz. Sevdiklerinizle görüşecek sosyal açıdan kendinizi mutlu hissedeceksiniz. İşleri yavaş yavaş yoluna koyuyorsunuz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçlar bugün tamamen kişisel hobilerinize ve zevklerinize ayırdığınız bir gün olacak. Özellikle sosyal anlamda yapacağınız görüşmeler kendinizi daha iyi hissettirecek. Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınız ya da aile ferdinden gelecek olan haberle birlilkte sosyal anlamda aktif olduğunuz bir dönem başlayacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, uzun zamandır hayatınızın değişmeye başladığı bir dönemin içindesiniz ve bugün özellikle bu değişimin etkilerini somut bir şekilde göreceksiniz. Enerjiniz, coşkunuz ve heyecanınız yüksek. Bu nedenle adımlarınızı bir kez daha gözden geçirerek açmanız yararlı olur.

AKREP BURCU YORUMU

Geçen yıl boyunca biriktirdiğiniz tüm duygusal çöpleri temizleyin. Sizi ayakta tuttuğunu düşündüğünüz birçok şey aslında sizi engelliyor ve onlardan kurtulduğunuzda hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha hafif hissedeceksiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu iş birliği şart, özellikle de bitirmeniz gereken ve kendi başınıza tamamlayamayacağınız şeyler varsa. Başkalarıyla ve diğer insanlarla ne kadar çok şey yaparsanız, evren sizin için o kadar fazlasını yapacaktır. Bu kozmik bir vaattir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bu hafta sonu kendi ihtiyaçlarınızı ilk sıraya koyun ve yaptığınız şeyi herkes onaylamıyorsa endişelenmeyin. Zodyak'ın ana işaretlerinden biri olarak, diğer birçok insandan daha yükseğe nişan almanız doğaldır. Senin de büyük fikirlerin ve büyük hedeflerin var.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU