Edirne’de düzenlenen 2. Mimarlık ve Enerji Çalıştayı “sıfır enerjili bina” tasarımı ile tamamlandı

Edirne’de düzenlenen 2. Mimarlık ve Enerji Çalıştayı “sıfır enerjili bina” tasarımı ile tamamlandı

Trakya Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen 2. Mimarlık ve Enerji Çalıştayı mimarlık öğrencilerinin “sıfır enerjili bina” tasarımı ile sona erdi.

“Sıfır enerjili binalar iklim değişikliği” temasıyla Mimarlık Fakültesinde dün başlayan çalıştay, katılımcı öğrencilerin atölye çalışmasıyla tamamlandı.

Öğrenciler, Mimarlık Fakültesi binasına yönelik sıfır enerjili bina tasarımını dijital olarak gerçekleştirdi.

Çalıştay Düzenleme Komitesi Başkanı TÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Filiz Umaroğlulları, AA muhabirine, enerji krizi ve iklim değişikliğinin tüm dünyayı etkilediğini söyledi.

Çalıştayla önemli bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirten Umaroğulları, binaların tasarlanmasında enerji tasarrufunun göz önüne alınmasının önemine değindi.

Başarılı bir çalıştay gerçekleştirildiğini ifade eden Umaroğulları, “Asıl hedefimiz 3. ve 4. sınıftaki öğrencilerin meslek hayatlarına atılmadan önce günümüzün en büyük sorunlarından olan enerjinin önemini vurgulamak. Binaları tasarlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği, önceliklerimizin neler olması gerektiği, binaları tasarlarken iklimle dengeli ve enerji verimliliği ön planda olan binalar yapma amacıyla farkındalık oluşturmak istedik.” diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Şenkal Sezer ise gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir çevre bırakılması için enerjinin verimli kullanılması gerektiğini ifade etti.

Enerjinin etkin bir şekilde kullanılması için farkındalık çalışmalarının önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Sezer de “Çocukluktan itibaren enerjinin önemini anlatmalıyız.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bir süredir zihninizin derinliklerinde yeşeren bir fikir bugün yüzeye çıkacak ve ortaya çıktığında yüzde 100 geride kalmalısınız. Enerjinizi anlamsız olaylara ve sosyal aktivitelere harcamayın. Ciddileşmenin zamanı geldi.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün bazı karmaşık durumların ortasında kalabilirsiniz. Bu da ruh halinizin gün içinde olumsuz yönde değişmesine neden olabilir. Bazı kararsızlıklara dair içinizde biriken öfkeyi açığa çıkartmalısınız.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün sevdiklerinizin desteğini derinden görecek ve geleceğe dair adımlarınızda onların varlığını yakından hissedeceksiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda anlaşmalık yaşamanız durumunda bile kararlı bir şekilde kendinizi savunmaya devam edin. Sonucunda kendi doğrularınızın aslında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüşeceğini fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU